Publikuar me datën: Tue, Jul 12th, 2011

Nis takimi i GDN-së për Kosovën

Prishtinë, 12 korrik – Në Prishtinë po zhvillohet takimi i radhës i Grupit Drejtues Ndërkombëtar për Kosovën, në të cilin po marrin pjesë përfaqësuesit e 26 vendeve evropiane dhe atij të Shteteve të Bashkuara.

Takimi po mbahet në nivelin e drejtorëve të Ballkanit, ndërsa pjesëmarrës janë edhe Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar, Pieter Feith, kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi dhe përfaqësues të tjetër të qeverisë së vendit.

Pjesë e diskutimeve thuhet se do të jenë temat që ndërlidhen me zbatimin e planit gjithëpërfshirës për statusin e Kosovës – dokument zbatimi i të cilit do të vlerësohet në shumë fusha.

Përfaqësues të Zyrës Civile Ndërkombëtare i thanë,ditë më parë,  Radios Evropa e Lirë se në takim pritet të jepen edhe vlerësimet lidhur me mandatin e ICO-së në Kosovë.

Sfidë e ardhshme e ICO-së në vend thuhej se është, ndër të tjera, krijimi i komunës së re të Mitrovicës Veriore – projekt i cili për shkak të kundërshtimit serb në veri nuk është realizuar deri më tani.

Pavarësisht pengesave për të shtrirë autoritetin në veri, zyrtarë të lartë të ekzekutivit kosovar ka kohë që kanë kërkuar përfundimin e pavarësisë së mbikëqyrur për Kosovën.

Në konferencën për shtyp, e cila është caktuar të mbahet në orët e pasdites, kryeministri Thaçi dhe diplomati holandez Feith pritet të japin më shumë hollësi rreth së ardhmes së bashkëpunimit ndërmjet institucioneve që udhëheqin

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close