Publikuar me datën: Wed, May 13th, 2015

Nervozohet Agim Bahtiri

Sot në ora 11:00 ka filluar mbledhja e Këshillit Organizativ i formuar nga ana e Qeverisë së Kosovës, për organizimin e ceremonisë për rivarrosjen e eshtrave të patriotit të madh shqiptar, Isa Boletini.

Temë diskutimi ka qenë ideja e Qeverisë së Kosovë për varrosjen e eshtrave të Isë Boletinit në Vlorë. Mirëpo, këtë ide e ka kundërshtuar kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i cili edhe në shenjë proteste e ka lëshuar mbledhjen në mënyrë demonstrative para pak minutash.

Kryetari Bahtiri në një prononcim për Veriu.ifo thotë se e ka lëshuar mbledhjen, duke treguar se një gjë të tillë e ka bërë për shkak të mos pajtimit që eshtrat e Isa Boletinit të varrosen në Vlorë. “Unë e kam lëshuar mbledhjen, pasi që e kam kundërshtuar ashpër në takim zëvendëskryeministrin Hashim Thaçi dhe ministrin Haki Demolli, ku kam këmbëngulur që Isa duhet të varroset në vendlindjen e tij, ashtu edhe siç ka qenë e paraparë. Mirëpo, ata insistonin që ai të varroset në Vlorë tek varri i Ismail Qemalit”, tregon Bahtiri për Veriu.info.

I pari i Mitrovicës thotë se tash do të thërras një mbledhje të jashtëzakonshme të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës për ta trajtuar këtë çështje, duke insistuar që varrimi i tij të bëhet në Boletin, ashtu edhe siç ka qenë e parashikuar të bëhet me datën 10 qershor.

Veriu.info mëson se në mbledhjen e cila është ende duke vazhduar, është hedhur kjo ide për shkak se KFOR-i nuk po lejon që FSK-ja të shkoj në veri gjatë ceremonisë për varrosjen e eshtrave dhe Qeveria duke mos pasur guxim ta kundërshtoj KFOR-in dhe prej frikës se kështu do të dilte keq para opinionit, ka vendosur që eshtrat e Isa Boletinit tii varros në Vlorë.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close