Publikuar me datën: Fri, Oct 12th, 2012

Negociatat me BE-në mund të fillojnë në gjysmën e parë të 2013-s

Kryeministri Hashim Thaçi priti sot komisionarin evropian për zgjerim, Stefan Füle.  Në takim është biseduar për Dokumentin e Studimit të Fizibilitetit për MSA në mes të BE-së e Kosovës, i cili është publikuar të mërkurën nga ana e Komisionit Evropian.

Pas takimit, Thaçi dhe Fülle janë prononcuar para gazetarëve.

Pasi falënderoi në emër të qytetarëve dhe institucioneve të Kosovës për angazhimin personal të komisionarit në përafrimin e Kosovës dhe rajonit në BE, kryeministri i vendit tha se integrimi i Kosovës në BE nuk është opsion, nuk është ndonjë luks. “Integrimi i Kosovës në BE është qëllimi ynë, vizioni ynë”.

Ju siguroj i nderuari Komisionar që Kosova do të prodhojë argumente të qëndrueshme dhe të mjaftueshme për ju, në mënyrë që ta shtyni agjendën tonë evropiane përpara. Ne jemi të bindur se për pak muaj do t’i përmbushim kriteret afatshkurtra”, tha Thaçi, duke dhënë premtimin që reformat e shumta demokratike, lufta kundër korrupsionit, krimit të organizuar, trafiqeve, zhvillimi i qëndrueshëm ekonomik, reforma e administratës publike, mbrojtja dhe kultivimi i trashëgimisë kulturore, të drejtat e komuniteteve, janë fusha në të cilat do të koncentrohet puna e qeverisë maksimalisht.

Thaçi tha se dialogu është mënyra e vetme për të ecur përpara. “Kosova ka ndërtuar fqinjësi të mirë me të gjitha vendet e rajonit. Kosova është e gatshme për normalizimin e marrëdhënieve edhe me Serbinë”, tha kryeministri, duke shtuar se evropianizimi i rajonit duhet të ndodhë para integrimit në BE.

“Kosova dhe Serbia duhet të ecin përpara në rrugën evropiane, duke ia lehtësuar punën njëra-tjetrës dhe jo duke e penguar”.

Stefan Füle deklaroi se studimi konfirmon se nuk ka ndonjë pengesë ligjore për të përfunduar Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit mes Kosovës dhe BE-së, dhe se Kosova është shumë e gatshme për të hapur negociatat për këtë Marrëveshje.

“Nëse keni konsensus të fortë dhe punoni seriozisht, besoj se do të mund të filloni negociatat në pjesën e parë të vitit të ardhshëm”, tha komisionari për zgjerim i BE-së.

“Rruga e Kosovës drejt BE-së nuk varet nga ne në BE, varet ekskluzivisht nga puna juaj në reforma dhe po ashtu njëjtë edhe në aftësinë tuaj për të ndërtuar një konsensus të fortë në shoqërinë kosovare”, përfundoi ai.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close