Publikuar me datën: Fri, Nov 23rd, 2012

Në veri – situatë e qetë, por e tensionuar

Autoritet e komunale dhe ato të rendit në Mitrovicë thonë se gjendja në pjesën veriore aktualisht është e qetë, por, sipas tyre, ajo mbetet e tensionuar pas incidenteve të djeshme.

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë, ka thënë se punët për ndërtimin e shtëpive të shqiptarëve në lagjen “Kroi i Vitakut” do të vazhdojnë.

Punimet atje janë ndërprerë të enjten për shkak të tensioneve në mes të banorëve shqiptarë dhe serbë. Tensionet kanë pasuar një shpërthim pranë “Kroit të Vitakut” pa pasoja në njerëz.

“Punët në ‘Kroin e Vitakut’ do të vazhdojnë. Në ato pozicionet më të thella, ne do t’i japim mundësi KFOR-it dhe EULEX-it, por edhe Policisë së Kosovës, që të ndërmarrin masa për të bërë sigurime shtesë të punëtorëve që punojnë në ato objekte”, ka thënë Kastrati.

Policia e Kosovës po ashtu ka thënë se situata në veri aktualisht është e qetë.

“Incidente të tjera nuk kemi pasur as në lagjen ‘Kroi Vitakut’, por as në zonat e tjera të banuara me popullatë të përzier”, ka thënë zëdhënësi i policisë për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti.

Veriu i Kosovës vazhdon të mbetet vatër tensionesh për shkak të kundërshtimit të autoritetit shtetëror nga serbët lokalë.

Ditëve të fundit, atje janë shënuar edhe incidente të tjera

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close