Publikuar me datën: Thu, Oct 4th, 2012

Në vend të dialogut politik, shqyrtohet vazhdimi i dialogut teknik

Transmisioni energjetik i Kosovës dhe çështja e Telekomit të Serbisë që operon ilegalisht në Kosovë, mund të rikthehen si temat kryesore me të cilat do të vazhdojë dialogu mes Kosovës dhe Serbisë. Dy çështjet që janë diskutuar në dialogun teknik të vitit të kaluar mes Edita Tahirit dhe Borislav Stefanoviqit, por në të cilat nuk është arritur konkluzion, do të mund të shërbejnë si bazë e vazhdimit të dialogut, pas zbehjes së pritjeve të diplomatëve perëndimorë nga një dialog i shpejtë politik mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e baroneshës Catherine Ashton.

Zyrtarë të afërt me kabinetin e baroneshës kanë thënë për gazetën se pas zbatimit të konkluzioneve të arritura më herët, Telekomi dhe Transmisioni energjetik mund të jenë bazë e vazhdimit të dialogut.

“Dialogu teknik nuk është ndalur asnjëherë. Ka pasur një pauzë për shkak të zgjedhjeve në Serbi, por nuk është ndalur”, i ka thënë gazetës ky zyrtar.

Planifikimet për vazhdimin edhe për një periudhë me temat teknike vijnë pas zhgënjimit të përfaqësueses së lartë të BE-së me zyrtarët e Serbisë, të cilët, sipas diplomatëve, kanë dhënë “shenja të përziera sa i përket gatishmërisë për të nisur shpejt dialogun e vërtetë politik”

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close