Publikuar me datën: Fri, Oct 21st, 2011

NDARJA THELBI I TERA PRAPAMBETJEVE….!

NDARJA THELBI I TERA PRAPAMBETJEVE….!

Diviza:Perca e sundo…!ka qene moto gjallimi i tera pushteteve qe rrugetuan permes idese pushtuese.Pra ne thelbin e saj si moto kjo divize ka idene e ndarjes.Pasi percarja ne thelbin e saje ka prishjen e unitetit qe e mbart ne cilesorin e vet vete ndarja.
Pare boten ne teresine e saj si formacion gjeostrategjik ne teresi ne pjesen me te madhe te kohes dhe hapesires qe e mbart zhvillimi i saje eshte ravijezuar nga konfliktet, lufterat,tragjedite dhe pergjithesisht, nga ideja frymezuese per hegjemoni dhe perqendrim te aseteve drejt nje monopoli te vetem.Ne teresine e vet bota eshte e mbarsur me idene e sundimit dhe jo te udheheqesise.
Mbartja e nje sere koncepteve si nje amalgame percudnuese e te kundert te nje morali qe bazohet ne harmonine dhe paqen e ka cuar boten, ne kufinjete e te besueshmes per ate qe eshte e mbetet e pamoraleshme.
E tere historia e hereshme , e vjeter , mesjetare dhe re,Ne Shqipetareve na flet ne masen e saje percaktuese si mase dhe cilesi, per nje koherence permanente qe na ka shoqeruar nje ndarje dhe copetim i vijueshem.
Lind pyetja dhe njekohesisht shqetesimi i ndersjellte..Ne na detyruan te ndahemi se qe me ..superfuqi..pra nje perandori apo kjo erdhi sipas nje procesi qe shoqeroi barbarizimin e procesit te zhvillimit ?
Ka rendesi kjo te ndahet dhe qartesohet, pasi kjo perben thelbin e vete ripertritjes sone gjithperfshirese qe ne fokus ka bashkimin dhe realizimin e nje shteti mbare kombetare.
Ka rendesi kjo qe njerzit tane Shipetaret ne kete proces te udhehiqen nga koncepte te qarta mbi te cilat ngrihet tabani i Shqipetarizmit.Mbase klima e pergjitheshme qe natyreshem solli shperberjen e nje konturimi sllave ne Ballkan dhe renja e dukeshme e ndikimit Grek,mundet qe ne drit hijet tona te kete nje tis megallomanie.
Eshte bere shume perpjekje qe ringritjen e rimekembjen e Shqipetarizmit armiqte tradicionale te veshur me petkun shovinist, ta artikulojne si nje tendence Te shqipetareve per nje Shqiperi te madhe.
Mbse se ashtu vete kane jetuar , por ajo qe mbet pas eshte tendenca te na fusin vragen e megalidhese se tyre e cila i udhehoqi nder kohra.
Pra duke thene se Ne kurre nuk qeme nje Perandori aq me teper e tille qe gjalloi duke u madhuar permes pushtimeve dhe plackitjeve, duket sikur te themi qarte: Se ne ne kete proces teresore qe po konturohet ne perkufizime te konkretizuara, qellimi eshte per te zbuluar te verteten .Ate te vertete qe Ne nuk ishin popull barbare, injorant dhe pa kulture. Por as edhe pagane e te pa fe.
Per te deshmuar njekohesisht: se copetimi dhe ndarja e njepasnjeshme qe na u be nuk ishte proces i nje shperberje te nje perandorije pushtuese,as edhe nje proces normal i natyreshem demografik.Por si nje proces qe u udhehoq nga mentaliteti i frymezimit te se keqes qe ne thelbin e saje ka patur dhe vijon te kete, ndarjen dhe prishjen e unitetit nder popuj dhe kombe.Natyrisht qe ta benin kete, kjo e keqe kishte dekantuar ne thellesitye e uraleve dhe karpateve mbeturina te paganizmit qe ne ate proces plackitje moren permasa te nje barbarije te pa shoh.
E pra ajo qe tenton te mbese pas cdo analize , pas cdo rrahje mendimi, pas cdo ideje per reformim ne kuader te qeverisjeve tona Ne kur e bejme kete, mbetemi borxhli kur e anashkalojme kete qe:Ndarja ishte , eshte dhe, prsa kohe te jemi ne keto hulli mbetet thelbi i prapambetjeve .
Dhe per ta bere efikase kete: na duhet tashme mbase jemi paksa te vonuar qe te ndajme mire dhe qarte pergjegjesite e autoreve te ndarjes dhe copetimit.
Tej konjukturave dhe pragmatizmave qe i shoqerojne koherat sui nocione diplomatike , gjuha e qarte merr nje hije te paqarte ,dhe, pikerisht ne kuader te kesaj hullije,Ne jemi gjetur duke mos e bere analizen sikur duhet :me idene se mos prishemi me autoret e vertete duke ja meshuar fajin qerazhiut, qe ne rastin konkret perkthehet (fqinjet tane)Natyrisht keta per te bere te besueshme kete alibi i shtuan shume nga shovinizmi e megalidheja e tyre duke performuar nje sjellje thelbesisht armiqesiore dhe te kobeshme.
Eshte e ritheksuar edhe ne shkrime te tjere ku i permbahem idese: se ndarja dhe copetimi i Shqiperise pati nje karakter thelbesisht strategjik ne ate menyrene e te konceptuarit ku lobet dhe superfuqite bene lojen e tyre te hegjemonise.
Emertesa e nje veprimi te tille qe kjo u be ;per te kenaqur fqinjet kjo nuk eshte e vertete.
Dhe per ta shtjellaur kete sa trajtoj , do te ishte e mjaftuesheme te vrojtohej se ;pikerisht permes nje territori te tille hordhite pushtuese e bene arene perleshjesh.
Pra nese Ne Shqipetaret do te ishim bashke..ky eshte konkluzioni i ‘fuqive te medha’… Ata nuk do lejojne qe Ballkani te kthehej sikur e emertuan dhe realisht u be ‘nje ‘fuci baroti’.
Kishte qene e njejta aresye e cila qe ne nisje ishte bere aresyeja e ndarjes dhe copetimit te ilirise.
Pra Ende ne mjediset tona akademike dhe intelektuale duke e perjetuar me tej ne ato te popullit te thjeshte kjo nuk artikulohet e shkoqur dhe e qarte.Pasi duke e bere kete vetedije do te dijme edhe si te mobilizohemi per ta cbere kete strategji qe gjithsesi qellim mireve te sotem partnere Euro atlantike kjo e ka lene gjurmen e vet.
Pra ndarja per Ne pati nje objeksion te qarte dhe ,nuk ndodhi e rastesishme.Ne duke e ditur kete, na duhet te kerkojme te riparojme pikerisht kite hallke qe jo vetem u dobesua por solli pasoja te renda qe pervijoi qendrimi ne nje atmosfere thuajse pushtuese te tre te katartave te territorit Shqipetare.
Dhe pa e xhbere kete ne terrenin praktik ku gjerat marrin trajte reale ne kuader te zhvillimeve bilaterale Ne me kot hahemi me njeri tjetrin .Po vecse ta dijne mire se kush po pasurohet ne kurriz te kesaj situate, do ti vuaje pasoja qe do i shoqeroje mbase deri ne ferrin e perjete…Vetem nje fakt per te bindur: se sa e brishte dhe fiktive eshte aleanca euroatlantike e sjelle per te deshmuar peshen e te qenit unike.Greku kur tashme eshte i falimentuar katerciperishte..ka ne dore zhvillimet rajonale.Shqiperine e mban peng te saj per nje vote dhe Fyromin..per nje ceshtje emeri.Pra vecse nje riberje , nje ribashkim e mposht frymen e se keqes qe na ndau dhe i menjanoon pasojat ne nje interes te Shqipetareve duke na dhene n je qeverisje te plote, unike dhe te qendrueshem ne planin e brendeshem dhe nderkombetare.Sa kohe qendrijme nder dilema dyzuese tregojme se ende se kemi bere si duhet analizen e historise.

F.Ashiku tetor 2011

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close