Publikuar me datën: Thu, Dec 20th, 2012

Marshi: Veriu është Kosovë, Mitrovica është Kosovë

Të enjten qindra e mija të rinj nxënës e studentë nga mbarë vendi  mbajtën të ashtuquajturin “Marsh për veriun”, në mbështetje të  sovranitetit, tërësisë territoriale dhe integritetit të Republikës së Kosovës. Me pankarta në duar ata u nisën nga konviktet e studentëve dhe marshuan deri në sheshin Nëna Terezë.

“Ne si të rinj assesi nuk bën që të qëndrojmë duarkryq. Është tepër e rëndësishme që të organizohemi në mbrojtje të sovranitetit tonë, sepse çdo ditë e më tepër shtetit tonë po i zvogëlohet sovraniteti përderisa veriut të vendit po i fuqizohet autonomia. Ne nuk do ta pranojmë asnjë marrëveshje të negociatave për veriun, sepse secila marrëveshje me këtë Serbi është në dëm të Kosovës.

Sovraniteti është vullnet i popullit. Populli është burim i sovranitetit. Populli është zot shtëpie. Sovraniteti është zotshpillëk. E ne qytetarët e Republikës duhet të jemi të zotët e kësaj shtëpie, të kësaj toke e këtij vendi, veri e jug, lindje e perëndim. Republika është e publikut dhe publiku jemi ne.

Veriu, është veriu i vendit tonë. Është e kaluara e përpjekjeve për çlirim, liri e barazi. Është histori përpjekjesh, është ekonomi e popullit tonë. Ne të rinjtë dhe të rejat nuk do të lejojmë që për vendin tonë, për ardhmërinë të pyeten të tjerët e aq më pak të bëhen pazare. Në të rinjtë e të rejat  e vendit i bëjmë thirrje institucioneve të Republikës të mos pranojnë asnjë lloj diskutimi për dhe mbi Republikën. VERIU është Kosovë, Mitrovica është Kosovë. Kosova nuk është Kosovë pa Veri, pa Mitrovicë!”, u tha pos tjerash në deklaratat e nxënësve dhe studentëve.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close