Publikuar me datën: Fri, Apr 13th, 2012

Marrëveshje e Kosovës dhe e Serbisë për paqe gjatë zgjedhjeve

Institucionet e Kosovës dhe ato të Serbisë e kanë bërë një marrëveshje “xhentëlmene”. Qëllimi i saj është që të mos lejojnë konflikt në veri, gjatë procesit të zgjedhjeve në Serbi.

Marrëveshja, sipas burimeve ndërkombëtare, por të konfirmuara edhe nga zyrtarë të institucioneve të Kosovës, ka ardhur pas njoftimeve se strukturat ilegale në veri, që janë linja të partive radikale serbe, kanë planifikuar ndezjen e një konflikti ndëretnik, që do të çonte tek avancimi i pozitës së tyre në dialogun për veriun, që është paralajmëruar të nisë në vjeshtë.

“Nëse marsi i vitit 2004 ka shpejtuar adresimin e statusit të Kosovës, por edhe ka krijuar në një farë forme Ahtisaarin, trazirat në veri do të shpejtonin një statut për veriun që do të nënkuptonte shumë koncesione për Kosovën”, i ka thënë gazetës në kushte anonimiteti një zyrtar i lartë institucioneve të Kosovës. Sipas këtij zyrtari, konflikti ndëretnik do të avanconte strukturat paralele dhe do të çonte edhe deri te ndarja.

Respektimi i marrëveshjes “xhentëlmene”, ka bërë që Beogradi t`i njoftojë grupet radikale në Serbi se nëse udhëtojnë për Kosovë do të arrestohen nga xhandarmëria, ndërkaq që institucionet e Kosovës nuk kanë dërguar njësitë speciale të Policisë edhe pas incidenteve të fundit

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close