Publikuar me datën: Fri, May 31st, 2013

Lugina: Thaçi të kërkojë reciprocitet nga Daçiqi për shqiptarët

Përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës presin që Kuvendi i Kosovës të nxjerrë një rezolutë me të cilën duhet të angazhojë Qeverinë e Kosovës që të merret më konkretisht me problemet që kanë shqiptarët e Luginës.

Kryetari i Preshevës, Ragmi Mustafa tha për Radion Evropa e Lirë se tash është koha që institucionet e Kosovës të merren seriozisht me çështjen e Luginës së Preshevës.

“Parlamenti i Republikës së Kosovës duhet të sjellë rezolutë shumë të qartë, absolutisht shumë të qartë. Duhet të ngarkojë Qeverinë e Republikës së Kosovës, me theks të veçantë kryeministrin Hashim Thaçi, që të rinisë bisedimet me Beogradin zyrtar tanimë me pikën e cila i përkushtohet Luginës së Preshevës”.

“Sepse pajtueshmëri e madhe është arritur dhe është vënë një nënshkrim mbi një dokument për realizimin e të drejtave të serbëve në Kosovë. Dhe tani, në të njëjtën masë duhet të angazhohet edhe kryeministri Thaçi për shqiptarët e Luginës, aq sa është angazhuar edhe kryeministri Daçiq për serbët në Kosovë, dhe kjo është shumë e drejtë”, tha Mustafa.

Mustafa tha se pala kosovare tanimë i ka dyert e hapura për të lobuar për shqiptarët e Luginës së Preshevës.

Sipas tij, në ketë drejtim nuk mund dhe nuk duhet të ketë pengesa as nga bashkësia ndërkombëtare.

Mustafa madje konsideron se mospërmirësimi i gjendjes së të drejtave të shqiptarëve në Luginë mund ta përkeqësojë gjendje në rajon.

“Sepse në rajon, në dy shtete fqinjë të ekzistojnë standarde të ndryshme të realizimit të të drejtave të pakicave nacionale është e palogjikshme. Është një moment kohor kur sjell destabilitet në rajon, kur sjell pakënaqësi në rajon, dhe kur nuk mund të konsiderohet se  janë krijuar kushte për këto shtete fqinje të hyjnë në BE”, theksoi Mustafa.

Të rëndësishme seancën e Kuvendit të Kosovës, ku do të flitet për Luginën dhe të drejtat e shqiptarëve e ka vlerësuar edhe Shaip Kamberi, nga Partia për Veprim Demokratik.

Ai deklaroi se subjektet politike shqiptare në vazhdimësi kanë kërkuar që institucionet kosovare të jenë më aktive kur bëhet fjalë për të drejtat e tyre.

“Nevojitet që kjo çështje të mos mbetet vetëm në një seancë të kuvendit, por me një angazhim më të madh edhe të qeverisë edhe institucioneve të tjera e ministrive përkatëse që më drejtpërdrejt të kontribuojnë në përmirësimin e pozitës se shqiptarëve në Luginën e Preshevës”, tha Kamberi.

Me i iniciativën e LDK-së dhe mbështetur edhe nga deputetët, Kuvendi i Kosovës të premten pritet të zhvillojë një debat lidhur me të drejtat elementare të shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc e Medvegjë.

Shqiptarët e Luginës së Preshevës në vazhdimësi kanë kërkuar nga autoritetet serbe që në mënyrë urgjente t’i zgjidhin problemet e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, kur ndër kërkesat kryesore kanë qenë zgjidhja e çështjeve të sigurisë, atyre ekonomike, të përdorimit të gjuhës dhe simboleve, decentralizimi i gjykatave e të tjera.

Ndryshe, derisa shqiptaret në Luginën e Preshevës kanë kërkuar që të trajtohen si serbët në Kosovë, autoritet serbe kanë thënë se “shqiptarët në jug të Serbisë janë qytetarë me të drejta të plota” dhe se “duhet ndaluar me tërheqjen e paraleleve me veriun e Kosovës”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close