Publikuar me datën: Tue, Oct 9th, 2012

Ligji për “branitellat” nuk do sillet

Ligji për “branitellat” nuk do sillet

Shkup, 9 tetor- Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) po këmbëngul se ligji për “branitellat” nuk do sillet dhe se do vazhdojnë me planet e tyre, duke mos injoruar në të ardhmen himnin shqiptar, apo të hiqet dorë nga emrat shqip në Çair.

“Kryeministri Gruevski tha se nuk pajtohet me intonimin e himnit shqiptar, me ndërrimin e emrave të shkollave në Çair dhe nderimin në Sllupçan, por nuk tha se çfarë ka ndërmarrë që të kundërvihet”, kanë thënë në BDI.

“Himnit kombëtar edhe më tej do të intonohet, emrat shqip në Çair do ngelen, ndërsa Slupçani do të vazhdojë të nderohet edhe vitin tjetër dhe ligji për ‘branitella’ nuk do të sillet. Gruevski nuk tha asgjë që opinioni nuk e kishte të njohur.

Ai vetëm plasoi dallimet që I kemi për ato çështje, por edhe e tregoi pafuqinë e tij që diçka të ndryshojë. Ne do vazhdojmë me tonën dhe konsiderojmë se jemi në të drejtë”, pohojnë nga BDI.

Ndryshe, nga VMRO-DPMNE thonë se me rëndësi sipas tyre është që të funksionojnë institucionet. Debati për “branitellat” ka hyrë tanimë në javën e pestë të tij, me këtë, edhe bllokadat e BDI-së së Ahmetit. Koordinatori i grupit parlamentar, Talat Xhaferi ka nisur sërish shfrytëzimin e të drejtës së diskutimit në heshtje apo “slajdeve”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close