Publikuar me datën: Mon, Mar 7th, 2011

Kuvendi sot debaton për dialogun me Serbinë

Prishtinë, 7 mars – Deputetët e Kuvendit të Kosovës, një ditë para takimit të delegacioneve të të dyja palëve në Bruksel, sot do të diskutojnë platformën për bisedimet ndërmjet Kosovës e Serbisë. Mbledhja u thirr me kërkesë të Qeverisë, kurse Kryesia vendosi të premten. Gjithë kësaj i parapriu një debat mospajtues në radhët e opozitës dhe të opinionit publik për mënyrën e planifikimit të këtij dialogu.
Sipas paralajmërimeve, Kuvendi pritet të miratojë një rezolutë, me të cilën do të vendosen vijat e kuqe më shumë se për çka nuk do të bisedohet. Deri më tash të gjithë pajtohen, opozita e pozita, se çështja e statusit dhe e integritetit territorial të Kosovës nuk do të jetën objekt bisedash. Për këtë ekziston edhe pajtimi i faktorit ndërkombëtar. Megjithatë derisa Kosova bisedimet i konsideron teknike, Beogradi insiston që të gjitha temat janë politike, pra që prekin edhe statusin.
Një draft i kësaj rezolute po qarkullon nëpër grupe parlamentare, i dizajnuar nga partitë në pushtet. Por, në qarqet politike të Kosovës pohohet se edhe AAK mund të dalë me një variant të vetin, kurse Vetëvendosja pritet të kundërshtojë çfarëdo bisedash me Serbinë në rrethanat aktuale. LDK-ja ende nuk ka marrë qëndrim.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close