Publikuar me datën: Wed, Jan 23rd, 2013

Kurti: Forcohet opozita, jo koalicion me LDK-në

Lideri i lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, duke folur për takimin e djeshëm me kreun e LDK-së, Isa Mustafa, deklaroi se lëvizja e tij synon të forcojë bllokun opozitar në Kosovë, por aktualisht nuk mund të flitet për një koalicion me LDK-në, pasi, sipas tij kanë shumë dallime konceptuale.

“Besoj që ishte një takim i mirë,sepse edhe pak bëhen dy vjet që ne jemi në Kuvendin e  Kosovës dhe ne takohemi për herë të parë.Besoj që ju e dini se lëvizja “Vetëvendosje” ka qenë e gatshme dhe e interesuar për këso takimesh,por për një koalicion tash për tash as që mund të flitet. Kjo nuk është diskutuar. Kemi dallime të mëdha,por pajtohemi në disa çështje”, tha Kurti për RTV21.

Kurti tha se “Vetëvendosje” nuk është fajtore pse deri më tash nuk ka pasur një opozitë të fuqishme në Kuvend.

“Është situata ajo e cila po na bënë neve të dukemi ekstremë, sepse posaçërisht PDK-ja e ka futur Kosovën në pazar dhe e ka zbritur pazarin për toke. Nuk është faji jonë pse nuk ka pasur bashkëpunim opozitar”, theksoi ai.

Sipas liderit të kësaj lëvizje, “Kompromisi i ardhshëm për Kosovën nuk do ta ketë si përfundim autonominë e veriut, pasi autonomia do të jetë vetëm fillimi, prandaj kjo duhet të ndalet”.

Lëvizja “Vetëvendosje” akuzon qeverinë se e ka harruar Luginën e Preshevës.

“Asnjëherë Lugina e Preshevës nuk është trajtuar në mbledhjen e qeverisë së Kosovës. Ju i keni parë ato mbledhjet e qeverisë që janë të hapura për mediat”, tha ai.

Në këtë intervistë Kurti foli edhe për raportet që partia e tij i ka me ndërkombëtarët.

“Duhet t’i pyesni të huajt pse nuk bashkëpunojnë me ne sepse ne jemi të gatshëm.

Kush tha që ne jemi antievropianë e antiamerikanë. E bëri një ambasador, i cili na e solli një president me sms-a dhe një presidente me zarf. Unë jam takuar edhe me ambasadorin Dell, por unë nuk bëhem servil i askujt. Nuk bëhem, sepse në jemi në rrugën e drejtë që bazohet në parimet demokratike”.

Kurti kërkoi që edhe qasja e ndërkombëtarëve ndaj Kosovës të ndryshojë.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close