Publikuar me datën: Mon, May 11th, 2015

Kumanova ndarja përfundimtare e zonës së Rusisë në Vijën e Vardarit

Luftimet në Kumanovë, sado që të jenë spontane, ato tashmë po hyjnë në dimenzionin Politik ndërkombëtar.

Para Tri Vitesh, kur isha në një vizitë në Bundestag, njeriu me Kompetencë për këtë regjion më tha:Shqipëria (e Salih Berishës), Serbia, Maqedonia, Kosova dhe Bosna,as që kanë deshirë të anëtaresohen në BE. Kërkesat i kanë bërë , deytrat nuk i përmbushin, bindja në Bruxel është se këto Shtete e kan vetëm propagandë dëshirën për në BE.

Para dy vitesh, kur konflikti Ruso – Bullgar, në lidhje me Gazin Rus, ku Bullgarët nuk e lejuan që Gazi Rus të kalonte nëpër territorin e Bullgarisë, Rusia ju drejtua Turqisë, Greqisë, Maqedonisë, Serbisë dhe Hungarisq. Të gjitha këto vende pranuan.

Kur pati Dalje të UÇK-së në afërsi të Kumanovës, MPJ e Rusisë reagoi ashpër, bile duke e futur Maqedoninë në zonën e interesit Kombëtar Rus.

Rusia bënë përpjekje të jashtëzakonshme që, pasi Bullgaria dhe Shqipëria janë anëtare të NATO-s, këtë rrip në ish Jugosllavi të ruaj shumë. Serbia dhe Maqedonia, as se si në NATO.

Maqedonia, intern, i dërgoi një notë protesete SHBA-ve, por edhe reagimi i Rusisë ishte i njëtë se: Po përgadit skenar përmes Shqiptareve, dhe se ka ndërmend të destabilizoi Maqedoninë qoftë edhe me Luftë të Armatosur, duke angazhuar Strukturat e UÇK-së.

Kjo që tani po ndodh në Kumanov ,është konflikt edhe Kombëtar,e që Kombi duhet të reagoi hapur e pa hezitim, por është edhe thyerja e zonav të Interesit RUSI-SHBA-NATO -dhe të shumë vendeve të BE-së.

Andaj edhe deklarata e një analisti Rus dje se: Kumanova mund të përcaktoi fatin e Ukrainës për Maqedoninë, mund të jetë shumë e qëndrueshme./Shkruan: Begzad Gashi

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close