Publikuar me datën: Tue, May 12th, 2015

Kumanova – Letër atyre që dinë të lexojnë

Pamje dritheruese s’eshte ajo e flakes e tymit, sa jane syte e atyre njerezve, te cileve u dolen ne prite, dhe ende nuk e kuptojne ke po takojne. Ke prej tyre kane mikun, e ke armikun. Kush prej tyre e filloi e kush do te mbaroje ate qe filloi. Kush hapi flaken, per te nxjerre tymin, e kush me tymnajen do te arrije synimin.

Ajo flake e tyme qe pame e ndoqem, ishte nje gjurme per te mbuluar shume gjurme tjera. Flake devijuese. Goditje per te mos u goditur ajo qe eshte pergatitur te goditet. Per te lejuar enet e nendheut te saj te levizin lirshem ne jetesimin e nje ecjeje, qe askush te mos e hetoje e dalloje. Dhe qe askush nuk ia di fillimin e mbarimin, perveç atyre qe mbajten ne duar shkrepesen dhe barutin.

Ne nje ane, Tirana pret mikun e madh te shqiptareve. Ndersa ne anen tjeter, ne Prishtine, po zbarkojne shume detyra e pergjegjesi per te levizur ne drejtimin, qe eshte pergatitur ajo vije vite me radhe. E ne Shkup, si nje qender e rendesishme shqiptare, levizjet e fundit te vetedijes dhe ndergjegjes shqiptare per nje rimekembje dhe fillim ndryshe, na del Kumanova trime, aty ku buruan shume levizje, te cilat na sollen zhvillimet qe kemi ne trevat tona shqiptare, te goditet, kaq çuditerisht, synon perveç shperqendrimit, edhe e zhytjes se faktorit te mirefillte shqiptar ne nje qorrsokak me vetedijen e tyre, por te pavullnetshem.

Kumanova, kjo vater e rendesishme shqiptare. Aty ku perplasjet e se nesermes, do te jene perplasje vendimtare per te ardhmen e gjithe Shqiperise.

Loja qe po luhet, eshte nje loje pa shikues. Por jo. Eshte e thjeshte. Kerkohet qe shqiptaret te deshtojne ne provimin e tyre te demokracise dhe integrimit perballe faktorit nderkombetar dhe atij europian. Qe shqiptaret te shihen gjithnje egersirat e Ballkanit dhe te Europes. Qe shqiptaret te jene gjithnje ai kercenim, per te cilin vazhdimisht trumbeton Beogradi neper Bote. Qe shqiptaret jane popull qe s’di te mendoje e veproje politikisht. Qe shqiptareve nese iu jep Shqiperine e tyre, do te kerkojne edhe Beogradin e Athinen.

Fatmiresisht keta jemi, se ne nuk dime te jetojme me te keqen e dinakun, me gjakpiresin e tradhtarin. Se ne nuk mund te bashkejetojme me ata qe na prene ne bese.

Se ky shekull eshte i yni, dhe kete e dine te gjithe./Shkruan: Avni Tafili

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close