Publikuar me datën: Mon, May 11th, 2015

Kumanova, gjatë ditës së sotme

Por si janë zgjuar sot banorët shqiptarë të Lagjes së Trimave në Kumanovë, pas tensionit dyditor në këtë qytet?

Ata kanë kaluar natën pa energji elektrike, pa ujë dhe rrjete të tjera që kanë mbetur të demoluara pas aksionit policor, që zyrtarisht u përmbyll me 22 persona të vrarë, tetë prej të cilëve policë, 14 anëtarë të një grupi të armatosur, si dhe 37 tjerë të plagosur.

Gjëja e parë që sheh sot në rrugë të Kumanovës, janë gëzhojat e plumbave. E nga tensionet e dy ditëve të fundit janë shkatërruar e demoluar shumë shtëpi banimi e rrugë.

E shqiptarët e Lagjes së Trimave në Kumanovë kanë kaluar natën pa energji elektrike, pa ujë dhe rrjete të tjera që kanë mbetur të demoluara pas aksionit policor, që zyrtarisht u përmbyll me 22 persona të vrarë, tetë prej të cilëve policë, 14 anëtarë të një grupi të armatosur, si dhe 37 tjerë të plagosur.

E në oborre shihen vetëm kafshë shtëpiake të cilat u kanë shpëtuar sulmeve.

Për banorët, e tërë kjo që ka ndodhur, duket sikur ëndërr. Njëri prej tyre akuzon qeveritarët për tensionet që nisën dy ditë më parë.

E policia maqedonase ka thënë se operacioni është realizuar duke u bazuar në informacionet për një grup të armatosur në afërsi të Kumanovës, 40 kilometra larg Shkupit.

Në këtë rajon ka pasur luftime të ashpra gjatë konfliktit të armatosur në vitin 2001.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close