Publikuar me datën: Mon, Jul 9th, 2012

Kryetari Ahmeti takon Kryeministrin Shqiptar z. Sali Berisha.

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, z. Sali Berisha, priti sot në një takim të përzemërt në Tiranë, Kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim të Maqedonisë, zotin Ali Ahmeti.

Në takim u diskutua gjerësisht për bashkëpunimin e gjithanshëm midis dy vendeve tona, në fushën ekonomike, arsim, kulturë, shkencë dhe në të gjitha fushat me interes të përbashkët.

Zoti Ali Ahmeti e njohu Kryeministrin me zhvillimet e fundit në Maqedoni, me progresin e bërë në drejtim të zbatimit të marrëveshjes së Ohrit, me kontributin e BDI-së në qeverisjen e vendit, rritjen e ndjeshme të pjesëmarrjes së shqiptarëve në këtë qeverisje, amnistinë për luftëtarët e lirisë, e të tjera çështje.

Kryeministri Berisha i vlerësoi të gjitha këto këto arritje si shumë të rëndësishme. Gjithashtu, Kryeministri shprehu gatishmërinë e qeverisë shqiptare për të punuar intensivisht në konsolidimin dhe thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit miqësor midis dy vendeve.

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, shprehu vlerësimet për zhvillimet në Shqipëri dhe vendosmërinë e BDI-së dhe qeverisë maqedonase për një zhvillim të mëtejshëm të këtij bashkëpunimi reciprok.

Kryetari Ali Ahmeti, ka marrë pjesë në Konferencën “Fqinjësia Shqiptare” që u mbajt në Tiranë.? Në fjalën e tij përshëndetëse, z. Ahmeti theksoi që akoma kemi punë për të bërë për avancimin e gjuhës dhe theksoi që ekziston vullneti dhe duhet të tejkalojmë komplekset e të dy palëve, sepse ky vend i takon shqiptarëve po aq sa maqedonasve, sa i  takon Gruevskit, aq më takon edhe mua sepse këtu kam varret, historinë, bëmat.

Kryetari Ahmeti ka bërë thirrje për bashkim, sepse vetëm kështu mund të çohet vendi përpara.?“Jam optimist se zgjidhja e gjithë problemeve po afron. Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO, në BE, janë dobi për gjithë qytetarët e Maqedonisë. E ardhmja e shqiptarëve në tërësi është në BE, në NATO. Është e ardhme pa kufij. E ta bëjmë vetë ne.” ka vijuar Kryetari Ahmeti.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close