Publikuar me datën: Wed, Jun 2nd, 2010

Kouchner: Serbia dhe Kosova ta harrojnë të kaluarën e dhimbshme

Beograd, 2 qershor  – Shefi i diplomacisë franceze Bernard Kouchner ka deklaruar që Serbia dhe Kosova duhet të harrojnë të kaluarën e dhimbshme dhe të kthehen nga e ardhmja. Duke folur për samitin e sotëm në Sarajevë, Kouchner tha se dëshiron që “ky takim i jashtëzakonshëm” të jetë “demonstrim i unitetit të komunitetit ndërkombëtar, por edhe i tërë Ballkanit”. Në këtë kuptim, ai tha se përshëndet pjesëmarrjen e përbashkët të Serbis ëdhe Kosovës, duke shprehur dëshirën që këto dy vende t’u bashkohen aksioneve apo takimeve të bashkëpunimit rajonal në të ardhmen dhe që përfundimisht të mos ketë vështirësi. Për vetë takimin e Sarajevës Kouchner tha për një të përditshme të Beogrtadit se ky samit do të tregojë angazhmanin e vendeve anëtare të BE-së në dobi të zgjerimit, duke rikujtuar tërë opinionin publik se vendet e Ballkanit e kanë vendin e tyre brenda BE-së. I pyetur rreth takimit Francë-Afrikë në Nicë dhe nëse atje Franca ka përgatitur njohje të reja për Kosovën Kushner tha: “Franca, si shumica e vendeve anëtare të BE-së, e ka njohur Kosovën si shtet të pavarur. Ajo konsideron se njohja e realitetit është element i stabilitetit. E kam ftuar, pra, ministrin e punëve të jashtme të Kosovës Skender Hyseni që të vijë në Nicë që të mund të takohet me ministrat afrikanë të cilët duan të kenë takime me të. Thjesht bëhet fjalë vetëm për këtë, dhe nuk ka qëllime të fshehta. Kjo nuk na pengon që të kemi marrëdhënie të shkëlqyera me miqtë tanë serbë”, tha Kouchner në një intervistë për gazetën “Veçernje novosti”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close