Publikuar me datën: Mon, Aug 1st, 2011

Kosova s’e pranon temën e veriut në tryezën e bisedimeve

Prishtinë, 1 gusht – Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedime me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se Kosova asnjëherë nuk do ta pranojë temën e veriut në tavolinën e bisedimeve. “Unë vazhdimisht e kam theksuar se nuk do të ketë tema politike, vetëm praktike”, ka theksuar ajo.

Kjo përgjigje e shefes së delegacionit kosovar ka qenë reaksion ndaj medieve të vendit që kanë raportuar se ngjarjet e fundit të cilat kanë ndodhur në veri të Kosovës do të nxisin hapjen e bisedimeve për status special për këtë pjesë të vendit.

Për pamundësinë që dialogu nga ai teknik të “rrëshqasë” në politik, Tahiri ka thënë se tashmë janë deklaruar shumë herë aleatët më të fuqishëm të Kosovës.

“Bashkësia ndërkombëtare dhe veçmas aleatët tanë – Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian – vazhdimisht kanë konfirmuar se dialogu ka karakter teknik. Asnjë prej faktorëve të rëndësishëm ndërkombëtarë nuk ka folur ndryshe përveçse për një dialog teknik”, është shprehur ajo. “Nuk mund të përjashtohen diplomatë që mund të promovojnë ide të tilla të gabueshme, përndryshe qëndrimi zyrtar i Uashingtonit dhe i Brukselit është që dialogu do të trajtojë çështjet praktike midis dy shteteve të pavarura – Kosovës dhe Serbisë”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close