Publikuar me datën: Sat, Aug 27th, 2011

Kosova ftoh marrëdhëniet ndërmjet Kroacisë e Serbisë

Zagreb, Beograd, 27 gusht – Në Zagreb, sekretari shtetëror për çështje politike në Ministrinë kroate të Punëve të jashtme për Integrime Evropiane Mario Nobilo ia ka shfaqur pakënaqësinë ambasadori serb në Kroaci Vukiçeviqit për shkak të deklaratave të papranueshme dhe ofendues të kryetarit ser Boris Tadiq dhe të ministrit të jashtëm të Serbisë Vuk Jeremiq, njoftojnë medie kroate

Ambasadorit serb i është thënë se Republika e Kroacisë e ka njohur Republikën e Kosovës shtet të pavarur dhe me të, sikur me të gjitha shtet e Evropës Juglindore, përfshirë edhe Serbinë, zhvillon marrëdhënie miqësore në bazë të respektimit reciprok të sovranitetit dhe të integritetit territorial. Njëkohësisht Republika e Kroacisë përpiqet fuqimisht për mbrojtjen e të drejtave të minoriteteve në Republikën e Kosovës dhe për rifillimin e dialogut ndërmjet Beogradit e Prishtinës” thuhet në kumtesën e MPJ të Kroacisë që e transmetojnë medie kroate

Ndërsa mediet serbe nga Beogradi njoftojnë se kryetari serb Boris Tadiq  ka anuluar qëndrimin e planifikuar në Dubrovnik, me ftesën e kryetarit të Kroacisë Ivo Josipoviq për të dëgjuar koncertin e Filarmonisë së Beogradit. Arsye për këtë anulim janë deklarata e kryeministres kroate Jadranka Kosor për gjeneralët kroatë të luftës Ante Gotovina e Mladen Markaçit si dhe deklarata e saj për miqësinë e Kroacisë me Kosovën, shkruan sot gazeta e Beogradit “Blic”.

-Tadiq  gjatë bisedës me Josipoviqin ka thënë se nuk mund të shkojë në Dubrovnik pas gjithë asaj që kishte thënë Kosor. Ka thënë se nuk mund të lejojë glorifikimin e kriminelëve të luftës e deklaratat e saj në Prishtinë nuk mund të ndihmojnë mardhëniet e mira të Beogradit me Zagreb.

Në këtë bisedë Tadiq ka thënës se “Serbia nuk ka bërë asgjë për të lëkundur marrëdhëniet e mira me Zagrebin.

– Jemi përpjekur të jemi të drejtë, e nuk na është kthyer në të njëjtën mënyrë, citon “Blic të ketë thënë Tadiq.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close