Publikuar me datën: Fri, Sep 21st, 2012

Kosova e gatshme për dialog me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, do të takojë javën e ardhshme përfaqësuesen e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Catherine Ashton. Shefi i Qeverisë së Kosovës, sipas burimeve të gazetës, do t`i transmetojë ndërmjetësues së dialogut të ardhshëm politik se Kosova është e gatshme për të nisur bisedimet me Serbinë në çdo kohë dhe në cilindo nivel që vendosin SHBA-ja dhe BE-ja.

Zyrtarë të lartë vendës e ndërkombëtarë kanë konfirmuar për gazetën në kushte anonimiteti se pala kosovare e ka gjetur formulën e konsensusit për dialogun, gjë që pritet të publikohet me afrimin e procesit të dialogut. Formula do të mundësojë konsultimin ndërmjet të të gjitha partive politike përveç “Vetëvendosjes”.

Për një gjë të tillë, sipas këtyre burimeve, pritet do të pajtohet edhe LDK-ja e Isa Mustafës, pas shpjegimit publik të miqve më të fuqishëm ndërkombëtarë të Kosovës për qëllimin e këtij procesi.

“Nuk është e thënë që të pajtohen të gjithë me dialogun, me rëndësi është që të ekzistojë forumi ku do të diskutohet dhe do të bëhet platforma, do të vendosen linjat e kuqe që ka Kosova”, i ka thënë gazetës një zyrtar i lartë ndërkombëtar.

Madje, burime të gazetës kanë bërë të ditur se pala kosovare ka filluar hartimin e një strategjie me anë të së cilës do t`i qaset dialogut me Serbinë. Sipas të njëjtave burime, qëllimi i palës kosovare është që marrëveshja për çfarëdo vetëqeverisjeje në veri të Kosovës të jetë në përputhshmëri me Pakon e Ahtisaarit, ndërkaq që nëpërmjet këtij procesi Serbia të pajtohet me ekzistencën e shtetit të ri dhe të mos e pengojë anëtarësimin e tij as në OKB. Pala kosovare, sipas të njëjtave burime, do të jetë e gatshme që për qytetarët e veriut të pranojë edhe rol të veçantë të EULEX-i, KFOR-it apo prezencave tjera ndërkombëtare për një periudhë të caktuar kohore.

Në këtë mënyrë, sipas burimeve, pala kosovare nuk do të përjashtojë planin në parim të prezantuar kryeministrit Hashim Thaçi gjatë takimit që ka pasur me shefen e diplomacisë së BE-së, Catherine Ashton

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close