Publikuar me datën: Thu, Aug 4th, 2011

Kërkon njohjen e Kosovës nga Kina

Ministri i Jashtëm kinez, Yang Jiechi është njohur hapur me kërkesën e Shqipërisë që Kina të njohë sa më shpejt pavarësinë e Kosovës. Qëndrimi i Kinës në Këshillin e Sigurimit, si anëtare e përhershme e tij dhe me të drejtë vetoje, ka një rëndësi të madhe për shqiptarët, në një moment kur kërkojnë më shumë përkrahje diplomatike për çështjen e Kosovës. Në takimet që pati të enjten ministri i Jashtëm kinez me krerët më të lartë të shtetit shqiptar, presidentin Bamir Topi, kryeministrin Sali Berisha, si dhe kryeparlamentaren Jozefina Topalli, shefi i diplomacisë kineze u njoh gjerësisht me qëndrimin e Shqipërisë, për këtë çështje. Berisha i kërkoi mysafirit që qeveria kineze të marrë në shqyrtim njohjen e pavarësisë së Kosovës si veprimi më i drejtë, në kuadër të stabilitetit dhe paqes në rajon. Yang Jiechi u shpreh se qeveria kineze i ndjek me vëmendje zhvillimet në Kosovë dhe se Kina është për një zgjidhje të përshtatshme me dialog dhe në bazë të rezolutave të OKB-së. Duke marrë shkas nga ngjarjet e fundit në veri të Kosovës, ministri tha se Kina mbështet dialogun mes dy vendeve.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close