Publikuar me datën: Mon, Jun 10th, 2013

Ka nisur përballja e Limajt me drejtësinë për rastin MTPT

Në Gjykatën e Apelit në Prishtinë ka filluar  seanca ndaj Fatmir Limajt dhe të akuzuarve të tjerë për rastin e MTPT-së, në të cilën ka paraqitur  fjalën prokurori i rastit, Johanes Picket.

Për rastin e MTPT-së, përveç deputetit të Kuvendit të Kosovës, Fatmir Limaj, akuzohen edhe dy vëllezërit e tij, Demir e Florim Limaj, Endrit Shala, Nexhat Krasniqi, Florim Zuka dhe Gani Zogaj.
Prokurori Johanes Picket ka kërkuar nga trupi gjykues që të këtë parasysh aktakuzën dhe provat. Ai ka kërkuar që të merret vendimi për konfirmim të aktakuzës. Sipas tij kjo lëndë duhet të shkojë me tutje. “Pra të shkohet në procesin e shqyrtimit kryesor”, ka thënë Picket.

Prokuroi ka akuzuar avokatët të cilët sipas tij kanë deklaruar se prokuroria nuk ka prova, raporton epoka e re. “Disa parashtresa të avokatëve janë të papranueshme. Është ironi e trishtueshme kur merren parasysh pretendimet e disa avokatëve që nuk ka prova, dhe se prokuroria është e mbështetur në shkrime të gazetave dhe llafeve në kafe.

Prokuroria kërkon që lënda për korrupsion ndal Limajt dhe të tjerëve të trajtohet si duhet”, ka thënë Picket.
Ai ka folur edhe për seancën e fundit, ku sipas tij prokuroria është “sulmuar” nga akuza të ndryshme.

“Para nesh kemi një lëndë të ndërlikuar për korrupsion. Nuk duhet që të harrojmë pse jemi këtu në sallë të gjykatës. Nuk jemi këtu për të përjetuar emocione, por jemi këtu për të kërkuar një drejtësi. Janë thënë shumë fjalë lidhur me nderin i cili duhet të mbrohet. Nëse është prekur nderi i dikujt në seancën e kaluar atëherë është nderi i prokurorisë speciale të EULEX-it. Kemi dëgjuar teori të konspiracionit kinse prokuroria po zhvillon një sulm shtrigash. Është turp që të gjitha këto gënjeshtra janë përhapur në Kosovë dhe jashtë saj. Mua nuk me vjen keq që të sulmohem. Jam mësuar me këto që 20 vjet”, ka thënë Picket.

Sipas urdhrit të gjyqtares, sot duhet që prokurori të deklarohet dhe t’ua japë avokatëve provat të cilat nuk i ka dorëzuar me rastin e ngritjes së aktakuzës ndaj Fatmir Limajt dhe të akuzuarve të tjerëve në rastin e MTPT-së, ka thënë të dielën për “Epokën e re”, avokati i Fatmir Limajt, Tomë Gashi.

Gashi beson se nuk do të ketë konfirmim të aktakuzës pasi, sipas tij, nuk ka asnjë provë e cila mund t’i vërtetojë pretendimet e prokurorit të rastit Johanes Picket ndaj Fatmir Limajt.
Në vazhdim të seancës, avokatët mbrojtës kanë ngritur shqetësimin e tyre lidhur me periudhën e intervistimit të të akuzuarve, të cilët janë marrë në pyetje nga këshilltari ligjor, dhe jo nga prokurori siç është dashur.

Avokatët kanë deklaruar se kjo mënyrë e intervistimit është antiligjore, meqë sipas Kodit të Proceduarës Penale , një gjë tillë nuk i lejohet këshilltarit ligjor.

“Pavarësisht përgatitjeve profesionale, këshilltari ligjor s’mund ta ushtrojë autoritetin e prokurorit, pasi prokurori është ai i cili bënë hetime dhe interviston. Prandaj këshilltari ligjor s’mund ta ushtrojë profesionin e prokurorit. Pra kjo ka qenë e paligjshme”, ka thënë avokati Tahir Rrecaj.

Prokuroi Picket është mbrojtur duke thënë se, pyetjet kanë qenë të përgatitura paraprakisht, raporton epoka e re. “Ka qenë një listë me pyetje që është bërë”, ka thënë prokurori kur është pyetur nga kryetarja e turpit gjykues.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close