Publikuar me datën: Thu, May 10th, 2012

Java e solidariteti dhe ndihmës me Shqipërinë nga dat 12 maj deri me 25 maj 2012

Në momenti që Shqipëria merr prezidencën për gjashtë muaj në Këshilin e Evropës (me 23 Maj 2012), ne kemi vendosur të organisojmë dy javë solidariteti e ndihme me Shqipëri, ky vend i vjetër dhe i pa njohur, mbit ë gjitha i pasur në bukuri natyrore  e kulturore. Populli shqiptar është një mbartës i vlerave të mëdha ; të mikëpritjes, të respektit të tjetrit, një bujarisë dhe zemërs së madhë, vullnet i madh për të punuar, sidhetoleranca fetare …. janë legjendarë.

Shqipëria gjendet në zemër të evropës, ajo është si të thuash djiepi. Ky vend që ka vuajtur pothujase 50 vjet diktaturë komunistë është tashme një nga vendet më tê varfër në botë. Hapja me botën e jashtme kjo 20 vjet të fundit dhe tentativë për demokratizimi  nuk kanë mundur të fshijnë vuajtjet e gjithë një populli, i vjeshur me një kulturë disa mije vjeçare.

Ky projekt është sjell nga balnorë e shqipërisë sëbashku me të gjithë ne evropianet, dëshirojmë të jemi veprues, pjesëmarrës dhe ndërtues të harmonisë europiane : asaj të të Drejtave të Njeriut. Mobilizimi i ynë duhet gjithashtu të sensibilizojë për çeshtje e popullit shqiptar. Fëmijët dhe familjet të tyre është priotitet i ynë. Manifestimi dhe mbështetja gjatë këtyre dy javë çdo të jenë në favor të tyre.

Javë shqiptare që janë inkuadruara në « muaj europës » do të bëhen nga 12 deri me 25 maj 2012. Manifestimi të ndryshme si film, koncert, ekspozita, konferencë që do të zhvillohet në tavolinën e rrumbullakët nga data 12 deri me 19 maj në Illkirch. Instituti i etnologjisë të universitetit të Strasburgut do të organizojë manifestime në javën nga 21 deri me 25 maj në Strasburg.

Programi i javës Illkirshiane

  • Në kishën protestantë të Illkirshit  ( në jug të Strasburgut)

12 maj ora 20.30                Film me debat « par delà la vengeance, la besa de Luce ».  Besa e Luces : hyrrje e lirë, falje për fëmijë të Dukagjinit.

13 maj ora 10.00                Lutje e përqendruar rreth Shqipërisë. Një delegacion katolikë shqiptarë nga Dukagjini (Veriu i Shqipërisë do të jetë midis nesh. Katolikë janë ftuar për tu bashkuar me ne për këtë lutje.

13 maj ora 14.30                Prezentimi i Shqipërisë, në veçanti i zonës malore të veriut. Rishikimi i projektit të solidaritetit dhe të ndihmës që do të munden të zbatohen për fëmijë dhe familjet e tyre.

17 maj ora 17.00                Recitali në violonçelë « Njohja me muziken shqiptare , gjermane dhe spanjolle » nga  artistja shqiptare Juliana Laska. Hyrrja e lirë,  falje për fëmijë të Dukagjinit.

19 maj ora 18.00                Mbyllja e javës shqiptarë në Illkirch me një lutje. Protestant, katolikë e ortodokse janë të ftuar të bashkohen me ne.

Në qendrën sociokulturore « Le phare de l’Ill »:

14 deri 18 maj                     Ekspozita e fotografivë « Shqipëria kaq afër dhe kaq larg » e Adeline Charnet.

Orari i hapjes nga ora 9 deri në 12 dhe nga ora 14 deri në orë 17 mbyllur të martën në mengjes. Shqiptaret do të vihen në dispozicionin tuaj për të folur për vendin e tyrë.

18 maj ora 20.00                Tavolina e rrumbullakët me illustrime dhe debat : « Shqipëria midis mitit dhe realitetit, traditës dhe modernitetit »

19 maj  ora10.00 deri 16.00            Dita me temen : « Unë gjithashtu di të luaj si ty. Udhëtojmë sëbashku në Shqipëri përmes kënges, valës, historisë, përrallës, llojës tradicionale, takime dhe ndarje ». Sejcili i vogël dhe i madhë është i ftuar për një moment në festë. Ju jeni të mirëpritur për të ardhur me familjen tuaj.   Dy konferenca janë  parashikuar në të njejtën kohë : Figurat e rendesishme të kulturës, të letërsisë, dhe të artit shqiptar. Takim me një historian.

Një komunikatë e dytë për shtypin juve do tu jepet nga universiteti i Strasburgut, që i takon javës 21 deri 25 Maj 2012. Iniciativa jonë është hapi i parë për të pasur sebashku një bashkëpunim me afat të gjatë dhe për të gjetur zgjidhje të qendrushme duke përshkruar projektin  në mënyrë të qartë. Ne duhet të ndihmojmë shqipërinë të rindertohet të mbështese solidariteti, me qëllim që të triomfojnë dhe respektohen plotësisht të Drejtat e Njeriut. Ne duhet të mblidhemi secili aty ku është për të inkurajuar Shqipërinë në rrugen e saj drejtë integrimit të vertetë europiane.Jane te ftuare intelektual te diaspores Shqiptare te na mbeshtesin ne keto aktivitete.

Mirepresim cdo ndime dhe perkrahje nga intelektualet Shqiptare ,mrena dhe jashte atdheut,jane te mirepriture nga Kosova,Maqedonia e Mali i Zi,nga mbare trojet Shqiptare te jene ne keto aktivitete qe Shoqata « Rilindja Shqiptare » organizone ne qytetin e Strasburgut-Franc me mbeshtetjen e  Komunes    illkirsh ..

Per cdo informacion munde tekomunikoni  ne kete adrse :e-mail :solidarita.albanie@gmail.com

Mundeni te komunikoni me zedhensin z.Gjin Musa me adrese e-mail.

gjinmusa@yahoo.it  ose gjinmusa@hotmail.it

Strasburg.9/05/2012

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close