Publikuar me datën: Sun, Oct 4th, 2015

Jahjaga në Al Jazeera flet për krizën e Evropës me refugjatë

Presidentja Atifete Jahjaga, e cila javën që lamë pas qëndroi në New York, ka marrë pjesë në një panel të transmetuar nga televizioni Al Jazeera, ku ka diskutuar për krizën e refugjatëve sirianë.

Në këtë emision, të cilin Jahjaga e ka shpërndarë në rrjetin social Facebook, e para e shtetit ka përmendur përvojën e popullit të Kosovës 16 vjet më parë si refugjatë.

Siç thotë edhe vet Presidentja, ajo ka diskutuar edhe për nevojën që të gjithë të kontribuojnë në zgjidhjen e krizës dhe lehtësimin e jetës së refugjatëve, kryesisht sirianë.

“Gjatë këtyre muajve, shumë vende evropiane janë bërë vend i pritjes së refugjatëve sirianë”, thotë Jahjaga, derisa flet edhe për trajtimin që Evropa ua ka bërë dhe po u bënë refugjatëve sirianë.

“Kemi parë figura si Kancelarja Angela Merkel e cila i ka mirëpritur refugjatët”, thotë Jahjaga, por nikoqiri i këtij debati e ndërpret Jahjagën duke i thënë se Merkel po akuzohet se migrantët po i pret për të përfituar ekonomikisht shteti i saj nga ta.

Presidentja përmend rastin e Kosovës, se si ua kishte mësyrë dyerve të rajonit, Evropës dhe SHBA-së.

“16 vjet më parë, regjimi serb ka detyruar 1 milion njerëz të lëshojnë shtëpitë e tyre, dhe kemi shkuar, kemi trokitur në dyert e fqinjëve tanë, Evropës dhe SHBA-së. Refugjatët janë njerëz që nuk duan t’i lënë shtëpitë e tyre, por janë të detyruar t’i lënë ato”, thotë ajo.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close