Publikuar me datën: Sun, Jul 8th, 2012

Jahjaga: Jam e gatshme të takohem me Nikoliqin

Presidentja e Kosovës  Atifete Jahjaga  ka deklaruar se është e gatshme për bisedime me kryetarin e Serbisë, Tomislav Nikoliq.”Ne si lider legal dhe legjitim të shteteve tona, duke shpreh vullnetin e qytetarëve tanë, mund të bisedojmë. Dhe nëpërmjet  këtyre bisedimeve të gjinden zgjidhje të forta dhe të qëndrueshme , të cilat paraqesin paqe dhe stabilitet në rajon dhe më gjerë “,  ka deklaruar Jahjaga në një intervistë për gazetën e Novi Sadit “Dnevnik”.

Ajo ka shtuar se Kosova dëshiron që liderët e rinj serbë të pranojnë realitetin dhe sa më parë të njohin pavarësinë e Kosovës, dhe si dy shtete fqinjësore të ndërtojnë marrëdhënie diplomatike dhe të bashkëpunojnë në rrugën e integrimeve euroatlantike.

Jahjaga ka vlerësuar se marrëveshjet të cilat janë produkt i bisedimeve Prishtinë- Beograd po zbatohet ngadalë, për shkak se pala serbe nuk e ka vullnetin që të zbatojë atë për çka është biseduar.

Sipas fjalëve të saja, nga Beogradi pritet që të ngritë nivelin e dialogut për çështjet e dëmshpërblimit të dëmeve të luftës, pastaj personave të zhdukur, gjykimin për krime të luftës.

“Liderët e Serbisë deri tash nuk janë deklaruar publikisht për këto çështje”, tha Jahjaga.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close