Publikuar me datën: Sun, Apr 18th, 2010

Islandë: Vullkani po qetësohet

Reikjavik, 18 prill – Erupsioni i vullkanit Eyjafjallajokull, i cili shpërndau retë e hirit mbi pjesën më të madhe të Evropës, ka zënë të qetësohet ka kumtuar qeveria e Islandës.
Fuqia e erupsionit “ka qenë konstante deri në orën 4 të mëngjesit sipas kohës së Evropës të mesme, kur ka filluar paksa të qetësohet” thuhet në komunikatë.
“Aktualisht vullkani po qetësohet, presim që së shpejti të shohim ndryshime në intensitetin e erupsionit”, ka thënë Sigrun Hreinsdottir, gjeofizikante islandeze dhe ka tërhequr vërejtjen për mundësitë e shpërthimeve të reja të vullkanit. Vullkanologët më herët kanë thënë se erupsioni mund të vazhdojë me muaj dhe se hiri nga ky vullkan do të vazhdojë gjatë të mbetet në atmosferë para se të pastrohet nga ndonjë reshje shiu.
Vullkanologët kanë thënë se shpërthimet e erupsionit siç është ky i tanishmi janë të pazakonshme për Islandën, ku rëndom karakterizohen me rrëshqitje të qetë të llavës.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close