Publikuar me datën: Fri, Sep 2nd, 2011

Humaniteti…!

HUMANITETI…!

Nga;Fatos Ashiku

Kjo fjale qe u zhgrry nder Ne si nje qenje e perhumbur…!Ja deshmija e gjalle se jeta e nje Shqiptari kushton ma lire se rrotat e nje ‘Benxi’. Shkon ne spital ne gjendje kritike per jeten dhe te verejn si hajnat nga xhepat.Deshmi qe te vjen te dritheron dhe te zen frymen….!
…’Jemi ne sistem’ demokratik!’ O marre qe te hangren me buke e tepine me uje dhe, gazit po shkyhen teksa nder kocka po lepijne si lukunit nder stepa! Shkon ne spital Meside Abazi nje Shqiptare e Hanit te Elezit nje grua prej nje familje hallexhie sikur e tane shtresa e saje qe nuk kursyen gja per te ardh liria. Por dores se zgjatur per ndihme dhe shpirtit qe pak pa i dale ‘zotrinjt ‘ i pergjigjen me indiferenc.
-‘Paraaaaa!’- A keni para ne doni te jeni gjalle!’ ja ky eshte lajtmotivi i jetes qe ‘demokratikasit’ ngado poe percjellin me pickame.
E pra humaniteti kjo fjale qe i mbyll termat ne guacken e intelektualitetit ku asht , ku na mbeti , jetim sa duket endet e zhgerryhet nder hapesira mjerane, ku e lame veten te na tallin .Po po te na tallin, te tallin mbare nje popull, mbare nje komb qe zgjatet e pyet ..ç’po thojn per Ne …?
Cohuni more se nese vetes per ‘ZOT’ si dalim askush nuk ka me pyet…Ne ‘demokraci’ po te thone: rrojne vetem parelijt te tjere ti biejne kembes, ne daçin :se jeta eshte e denje vetem per ‘Zoterinjte ‘ e zonjat’ qe enden skutave nder pas skena mjerane te shemtimit qe qelbet kalbzim.
Dhe humaniteti nder njerez po venitet dhe humb te drejten morale.’.po shteti more ku asht , a ka shtet e shtetare .?’..pyet e tretet nder hapesira tue dasht me i dhan hall jetes qe sa vjen e shtrejtohet, viktima te jetes mjerane qe shtohen ngado e per dite e ma teper…
He mor ti ‘globalist’ qe na shet dengla me ate fjale te rrumbullt, si korrizi i nje iriqi ferrash , ku asht ku u ka fshehe ne ç’ferre na Shqipetaret ta hasim ?’…e pra per Ne ky po asht: i qorret, i shurdhet ,e memec.
Per Shqipetaret?!Diku ndonje zoteri katerqind karatsh po nis e tallet tek po pin kamb permbi kambe dhe mjerimit po i qet gjuhe dhe,zgerdhihet me doren e zgjatur te nje rreckamani femiu qe po i kerkon ndoj pare me mbush barkun qe prej nates kalume nuk e futi nje çape ne goje.
Per Shqipetaret pra edhe po pyet, per tane qe ua besun qeverisjen , qe u premtuat se bashke me lirine e shporrjen e pushtusit , do nisi nje jete e barabarte, ku ligji te sundoje i njejte per te tane, si per komandanit ashtu edhe per ma t’thjeshtin luftar qe barabar ishin para plumbit…!’.
Per Ju pra zotrinj te umnikut a te Euleksit qe tash ka nje dekade e ma teper po nanurisni ne gjumin letargjik ku beni sehir para mjerimit dhe korupsionit qe u ka perfshire , e pra OKB dhe Europe nuk po ja dalin: qe nje popull i paket ne numur te mos perfitoje nga te drejta elementare per jeten?!’
Dhe pyetja sikur nje kanace e varur pas nje karroce bertet kalldremeve te rrugicave te mjerimit dhe jehonen ja percjellin bulevardeve ku jeta ‘moderne’ po gjallon perçudnueshem.
Diku nje shpirt i dhimsur aty nen shtrojet e nje ambulance po vuan dhe pret ti shkoji dhimbja, a dikush ti thote eja ne spital te presin se paret dol dikush dhe ket here ti paguje…dhimbje qe prek shpirtin e nje kombi qe ashtu po heq ne pelenat e lindjes se veshtire…!

Fatos Ashiku.2shtator 2011.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close