Publikuar me datën: Tue, Apr 27th, 2010

Hulumtues turq dhe kinezë pretendojnë se kanë zbuluar barkën e Noas

Hong Kong, 27 prill – Hulumtues kinezë dhe turq pretendojnë se kanë zbuluar barkën e Noas. Zbulimi, sipas këtyre hulumtues, të cilët të gjithë janë evangjelistë, është bërë të hënën në maje të malit Ararat në Turqi. Ata kanë konfirmuar se kanë gjetur skeletin e barkës. Sipas tyre, nga analizat që kanë bërë kanë konstatuar se barka e gjetur është më shumë se 4 mijë e 800 vjet e vjetër dhe i takon kohës kur barka ka filluar të konstruktohet.
“Nuk jemi 100 për qind të sigurt se bëhet fjalë për barkën e Noas, por jemi 99.9 për qind”, ka thënë për APF-në regjisori kinez, Yeung Wing – Cheung, i cili ishte në mesin e 15 hulumtuesve. Zyrtarët turq, sipas Yeung, kanë kërkuar nga organizata UNESCO që gjetjen ta klasifikojë në mesin e objekteve të trashëgimisë botërore, si dhe konservimin e lokalitetit ku është gjetur barka, në mënyrë që në të ardhmen të jetë shënjestër e gjurmimeve arkeologjike.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close