Publikuar me datën: Sat, Feb 6th, 2010

“Histori të tmerrit…”, libër testament

Prishtinë, 4 shkurt – Përshpirtje për të gjithë të rënët është quajtur promovimi i librit “Histori të tmerrit 1998- 1999”, i autores Sanije Gashi, që ka përfshirë dosje krimesh të luftës, rrëfime të grave që kanë përjetuar luftën dhe humbjen e më të dashurve të tyre. Fillimisht, nga fjala e moderatorit Hivzi Krasniqi, e thënë me një elokuencë të veçantë dhe zhdërvjelltësi rezonimi dhe vlerësimi mbi të jashtëzakonshmen e librit, ofrohet uvertura për një libër të madh. Sikurse

që krejt libri të sjell emocion, dhimbje, kthim prapa në kohë dhe njohjen me realitetin e përjetimeve të grave drejtpërdrejt me luftën, edhe promovimi i librit që është mbajtur të enjten, në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Kosovës, ishte emocional, pasi që dënesjet e të pranishmëve ishin të pandalura deri sa flitej nga të pranishmit për gratë e futura në këtë libër, të cilat kanë rrëfyer më thellë për dhimbjen e tyre që e bartin nëpër kohë, njofton e përditshmja “Zëri”.  33 rrëfimet nga 33 gratë e atakuara drejtpërdrejt nga lufta, në këtë libër me 383 faqe është vlerësuar të jetë dëshmi e gjallë që do të shërbejë si dosje dhe për thirrje që të mos lejohet përsëritja e një historie të ngjashme.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close