Publikuar me datën: Fri, Aug 26th, 2011

HIJA E SHOVINIZMIT…!

HIJA E SHOVINIZMIT…!

 

Nga;Fatos Ashiku

Tashma kur Ne Shqipetareve po na kerkohet te fitojme kohen e humbur pergjate mbi nje shekulli, po na dalin neper kembe disa ferra merrizi qe sikur mbine mbrenda nates…Disa sikur puna e femijes qe po rreket me e ngrejte ne ajri ate balone te kenaqesise ne ajer te shpirtit te dlire gjindet pas ketyre ferrave,teksa kerkojne pengim ,ato e grisin pantollash e shkyejne derisa edhe e gjakosin…!
Hija e shovinizmit e endur pergjate shekujsh ne token amatre ,e endur si pervoje e keqe qe sherbeu te na binde:, se Ne Shqipetaret as gjuhe se kishim prej ‘ZOTIT’ as jetese jo, se ishim ‘njerez ne thojza me ‘bisht’ tashma ne grahmat te fundit te saj po kerkon te na behet porsi ato ferra .
Feja! Tashma eshte gjendur feja alibi per patriotizem.Sikur ate kohe qe na behej pengese per tu integruar natyreshem ne rrjedha bashkohore, tani po e njejte po na behet pengese: se nje pjese e meritojne te jene njerez dhe pjese tjeter jo, se na qenkan ateista e te pafe..’komunista’ e gjithfare sojit marrezi.
E kjo sikur po u themi, eshte alibi per te fshehur gjurmet e krimit qe kjo ideologji gjakatare e mbajti Shqipetarizmen te ndryre ne kalvet te qendreses.
Ajo tashme e gjendur ne zgrip kur edhe vete ata qe e projektuan nuk eduan se u djeg duart si patate e skuqur, çuditerisht po jane vete Shqipetaret qe sikur nje ‘hallve’ po i gjindet para , dhe, nuk po dijne me se ta marin me luge apo me dore .
Feja e Shqipetarit eshte Shqipetaria…!’ E artikuluar kjo ne çastet jetike te mbijeteses sone kombetare para dilemes per qendrese nga se nuk kishim me vegje ku te kapnim sa ta mbanim per dore si nje ene balte çeshtjen e mevetesise, ajo ja doli te behet promotorr zhvillimi.
Lind pyetja a gjindet me ajo e pranishme nemomentet e sotme si dobi dhe, a po behet pengese per qendrese ndaj ketij sulmi qe serish tenton te marri trajta si atyre kohrave te motit 1912?
Ajo deshem nuk deshem gjindet ende e pranishme dhe se ende ajo po sherben si promotor zhvillimi ,per tere Shqpetaret qe gjinden ne agresion ne dilemen ..o me Ne o kunder Nesh …!
Pra serish çeshtja kombetare po mbetet peng i diskutimeve boshe dhe te pa fryteshme por tashma kjo jo nga te tjeret por nga vete Shqipfolesit!
Them Shqip foles pa dashur te fyej askend..por paska ndodhur, qe kjo bashkejetaesa e gjate me pushtues, me ideologji te diferencimit, mes ‘zoteriut dhe plebeut’ dhe tjera me trajta partiake a tjere, te prodhoje nje tip modelimi te njeriut qe e mbarti dhimbeshem kete dukuri shprehese nder kalevare mjerues.
Krejt pa qene te vetedijeshem per kete gjendje te tyre keta po dalin dhe flasin sikur ne vend te shovinizmit .qe iku por pas la nje si vrage te ‘kermillit’.
Pra o Shqipetare serish i njejti rrezik por tashme hija e tij po na behet problem…!
DHE MAS PARI THIRRJAESHTE PER INTELEKTUALET PER NJERZIT QE E MBARTIN NE NJE FORME PESHEN E PERGJEGJESISE MORALE.! Prej tyre qe ne kohe te caktuara u gjenden ne poziten e ideatoreve sa fjala e tyre te jete burim frymezimi.
Keta dUhet te permbahen ne keto momente! te mos flasin, kur nuk kane gje per te thene ose tu permbahen aksiomes SHQIPETARE…’UNE JAM MIRE KUR ASHT MIRE SHQIPERIJA..’
ALL-LLA-HU ‘ZOTI’ NJE I KRIJIMIT ..per tecilin askush nuk mudet te dali e te thote se nuk ekziston, pasi ate e ka burim frymezimi si edhe furnizues te perditeshem te te mirave materjale.. nuk ashte kusherini i askuj por eshte nje e per te gjithe.
‘iSLAMI’ Feja e shpallur prej vete tij si permbledjje e tere fjales se tij te mapareshme eshte pike kulmore e nje permbledhje normash jetike qe mbartin moralin jetesore te kerkuar ne ‘Kuran’.
MORALI ‘ISLAM’ ESHTE ‘paqe edhe shpetim’ dhe askush nuk ka te derjte te vere ne diskutim pastertine e ti. Por askushnukmundet te fshehe majmunerine e tij krimin e tij si hije te plages shoviniste per te bere alibi mbi atedhetari dhe petriotizem, ndersa tema kombetare ka hyre ne hulli konkrete.
Pyetja ..ai uhet shqiperise taninje bashkim si nje Beselidhe nen shembell te atyre qe lane pas emer si e Lezhes dhe Prizrenit, ka marre nje pergjigje. tE SHUMETE PO E PERCJELLIN ME OPTIMIZEM KRIJIMIN E bESLIDHJES SE RE SHQIPTARE.bESLIDHJA sHQIPATRE GRUP I HAPUR ka dite qe eshte bere percjellese e ketij akti me rendesi historike.Ka subjekte qe tashma e kane pershendetur dhe jane bere pjes se e saj te tjere e pershendetin dhe jane ne fazen e marrjes se vendimit per te aderuar.
Ju ftopjme ju intelektuale, njerez te mendjes te sheknces, te artit te kultures, njerez ete perkushtuar tetera niveleve qe te behemi bashke ne keteeveniment historik .NE MOS KEMI NEVOJE KESHTU PER VETE, KEMI NEVOJE PER TE BERE NJE ALIBI QE TE SHPORRIM SHOVINIZMIN QE NE BESELIDHJE SHEH FUNDIN E TIJ FINAL.
jU FTOJME QE TE MOS MBESIM PENG I KETYRE IDIOTESIVE DHE PARANOJAVE QE NUK JANE TONAT PER TA PERCJELLIM ME TRIMERI ATE DOMOZDOSHMERI HISTORIKE TE TE BERIT BASHKE PER TE SHPALLUR PERFUNDIMISHT ‘MEVETESINE’ PSE JO! NJE PAVARESI QE NA BEN UNIKE NJEHERE E MIRE NE NJE KOMB E NJE SHTET , I SHQIPTAREVE DHE PER SHQIPETARET…MBASI TA BEJME KETE, NATYRESHEM GJITHKUSH I KTHEHET VETMISE SE TIJ KE DON PER BESIM E KE POZITE DON TE MBAJE..SI PJESE THELBESORE E PLOTESIMIT TE NEVOJAVE SHPIRTERORE NE MESAZHIN HUMAN QE E BEN KREATUREN NJERZORE TEJ NACIONALITETIT NJEQENJE HUMANE ME PREROGATIVA JETESORE TEJ KOMBIT DHE IDENTITETIT TE TILLE…Por gjer me ate kohe Ne e kemi nje misionpo aq jetik sa kur tesjhkojme para ‘zotit’ nese nukja dalim do te shkojmeme koke ulur..integriteti njerezore eshte prerogative qe eshte pjese thelbsore autoritetit te tij keshtu duke u bere bashke ne kete perpjekje kemi bere nje akt njerezore.èPopujt e shtypur nuk i duhen ‘ZOTIT’ aTA JANE TE DESTINUAR TE HARROHEN NE VETMI, SKAMJE , MJERIMDHE, ATE DITE DO MARRIN DENIMIN ME KAPITAL..PSE U BENE PREJ SKELLEVERVE! Perrallat me integrim qe e menjanojne gjoja bashkimin tone, tashme nuk bejne alibi as per te vene ne gjume mendjete njerzve qe fatkeqesisht na kane ozurpuar te drejten e pushtetit duke e rrembyer ate permes farsash elektorale .
Pikerisht zgjidhja e mevetesise kombetare ne kufinje etnikisht SHQIPATARE ESHTE PARAKUSHT I çDO ZGJIDHJE PE R NJE QEVERISJE NDRYESHE AQ EDHE PER INTEGRIMET EUROATLANTIKE. ME RESPEKT .

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close