Publikuar me datën: Mon, Jan 21st, 2013

Heqja e lapidarit tensionon shqiptarët, Lugina sot proteston

Lapidari i UÇPMB-së nuk është më para ndërtesës së Kuvendit Komunal të Preshevës. Xhandarmëria serbe e ka hequr atë mëngjesin e së dielës.

Liderët politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës kanë thirrur protestë gjithëpopullore për ditën e hënë, raporton “Koha Ditore”.

Keqardhje për situatën e re të krijuar ka shprehur OSBE-ja, e cila ka qenë ndërmjetësuese në dialogun midis faktorit politik shqiptar në Luginë dhe Qeverisë së Serbisë për arritjen e një kompromisi rreth përmendores, gjë e cila ishte paralajmëruar që të ndodhte ditën e diel, kur faktori shqiptar në orën 11:00 pritej që të shprehte pajtimin për zhvendosjen e lapidarit.

Veprimin e Qeverisë së Serbisë e kanë dënuar Prishtina dhe Tirana.

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së i ka thënë Qeverisë së Kosovës, përmes një komunikate, se nëse nuk i rrënon ajo lapidarët e, siç i ka quajtur, “kriminelëve serbë në Kosovë”, atëherë një gjë të tillë do ta bëjnë ata.

Lapidari i UÇPMB-së është ngritur në Preshevë më 28 nëntor të vitit të kaluar.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close