Publikuar me datën: Tue, May 12th, 2015

Greqia reagon për situatën në Maqedoni: Ka shumë probleme serioze, nuk respektohen as të drejtat e njeriut

Për situatën në Maqedoni ka reaguar edhe qeveria greke. Në një konferencë shtypi në pasditen e së hënës, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme greke, Konstandinos Kutras i ka bërë thirrje udhëheqjes së IRJM-së se “nuk duhen fajësuar të tjerët për bllokimin e perspektivës euro-atlantike.
”Udhëheqja e shtetit fqinj kërkon ‘dashin e kurbanit’ tek të tjerët”, ka thënë zyrtari grek.

Kutras ka theksuar gjithashtu se “për fat të keq, ringjallja e tensioneve në Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë vërteton atë që Athina ka përsëritur shpeshherë, se në vendin fqinj ka probleme serioze që kanë të bëjnë me funksionimin e shtetit të së drejtës, respektimit të të drejtave të njeriut, implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, respektimin e parimeve te marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe mungesën e demokracisë së vendit”.

Në të njëjtën kohë, ai i ka bërë apel udhëheqjes së Shkupit të përqendrohet tek “kurimi” i këtyre çështjeve, duke demonstruar frymën e autokritikës dhe konsensusit.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close