Publikuar me datën: Sun, Oct 14th, 2012

Greqia i thërret të drejtës ndërkombëtare për kufirin me Shqipërinë

Çështja e kufirit detar mes Shqipërisë e Greqisë, sipas shtetit grek, duhet të zgjidhet sipas ligjeve dhe të drejtave ndërkombëtare. Zëdhënësi i ministrit të Jashtëm të Greqisë, Gregori Delavekuras në konferencën për shtyp ka hedhur në dritë qëndrimin grek, duke lënë të nënkuptohet se nuk mund të ketë një pakt të ri dhe se përplasja mes Shqipërinë tashmë zgjidhet vetëm mbi bazën e së drejtës ndërkombëtare, transmeton “Shqip” njoftimin. “Në mjedisin e ri të miqësisë dhe bashkëpunimit të ngushtë, që është formuar mes Shqipërisë dhe Greqisë, është e rëndësishme për të adresuar direkt, me vullnetin e duhur politik, problemet kronike dhe çështjet e pazgjidhura që ekzistojnë, duke i dhënë përparësi zgjidhjes së delimitimit të marrëveshjes së zonave detare midis dy vendeve”, është shprehur zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme greke, duke theksuar se “adresimi sa më parë i kësaj çështjeje kërkon vullnet politik”.

Më tej Delavekuras theksoi se “zgjidhja sa më parë e marrëveshjes së ujërave detare me Shqipërinë do të ishte një hap vendimtar drejt forcimit të marrëdhënieve tona dypalëshe, si dhe garant për forcimin e stabilitetit dhe sigurisë në të gjithë rajonin”. Zëdhënësi vlerësoi se vizita e javës së shkuar e ministrit të Jashtëm shqiptar, Edmond Panariti, ishte një vizitë e suksesshme. “Dëshira e qeverisë greke dhe ministrit të Jashtëm, Dimitris Avramopulos është për të inauguruar një shtysë të re në marrëdhëniet tona me Shqipërinë dhe për të krijuar kushtet për bashkëpunim strategjik me këtë vend, në të gjitha nivelet”, tha Delavekuras.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close