Publikuar me datën: Wed, Jun 22nd, 2011

Gjermania pret që Serbia të njohë Kosovën para hyrjes në BE

Berlin, 22 qershor – Njohja e Kosovës nuk është kusht për fillimin e bisedimeve me BE-në për anëtarësim. Por Gjermania pritet që Serbia të njohë Kosovën deri në fund të procesit të anëtarësimit, ka thënë për gazetën “Blic”, Rodrick Giceveter, deputet dhe anëtar i Këshillit të Bundestagut për punë të jashtme dhe për BE.

Deputeti i parlamentit gjerman dhe anëtari i partisë në qeveri, CDU, ka thënë për gazetën serbe se pas vizitës në Beograd “është inkurajuar se zgjidhja për Kosovën do të gjendet përmes dialogut me Prishtinën”.

“Po shohim se Serbia po përpiqet të tejkalojë qorrsokakun, i cili me vite ka ekzistuar në marrëdhëniet me Kosovën dhe po shohim dëshirën e saj që të përfundojë procesin e negociatave”, tha Giceveter.

Ai nuk hedh poshtë as idenë për ndarjen e Kosovës si zgjidhje përfundimtare të cilën, po deshën,  do të arrinin të dy shtetet gjatë dialogut.

Ne Kosovën e shohim si një ndërtesë të tërësishme, që do të thotë se Gjermania dhe Bundestagu gjerman nuk do të pranojnë shkëputjen e territorit në veri të Ibrit nëse qëllimi i Serbisë është që ta ndajë këtë pjesë. Kjo për ne është e papranueshme. Me gjithë këtë, nëse të dy shtetet merren vesh për gjë, atëherë kjo është një çështje tjetër. Kjo është një zgjidhje e pranueshme pasi bëhet fjalë për marrëveshje të dy shteteve”, ka thënë Giceveter

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close