Publikuar me datën: Mon, Aug 9th, 2010

Giffoni: Duhet biseduar për jetën e qytetarëve në veri

Prishtinë, 9 gusht – Kosova dhe Serbia duhet të bisedojnë pa i emërtuar temat, në frymën e bashkëpunimit regjional dhe duke i respektuar vijat e kuqe të njëra-tjetrës, ka thënë në një intervistë për “Kohën Ditore” ambasadori italian në Kosovë Michael Giffoni.
Sipas këtij diplomati, që është edhe lehtësues i BE-së për veriun, Prishtina dhe Beogradi duhet që të dialogojnë për jetën e qytetarëve serbë në veri dhe gjithandej Kosovës. Sipas tij, aranzhimet “fleksibile që përmirësojnë jetën e qytetarëve nuk duhet parë si shkelje e sovranitetit të Kosovës”, gjë që nuk e dëshiron asnjë vend që e ka njohur shtetin e ri.
Giffoni nuk ka dashur që t`i komentojë paralajmërimet e EULEX-it për arrestime në veri, duke thënë se këto çështje i takojnë ekskluzivisht misionit evropian për sundimin e ligjit. Sipas tij, EULEX-i e ka mbështetjen e plotë në luftimin e “rrjeteve të errëta kriminale”, por duhet që të fokusohet edhe në ndërtimin e potencialit që do ta bënte shoqërinë kosovare më rezistuese ndaj korrupsionit.
Giffoni konfirmon se BE-ja ende po bën përpjekje ta bindë Serbinë që para Asamblesë së Përgjithshme të prezantohet një rezolutë e përbashkët. Për këto dhe të tjerat që i ka thënë ambasadori italian në një intervistë të gjatë gati një faqe e gjysmë mund të lexoni gjerësisht në numrin e sotëm të Kohës Ditore.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close