Publikuar me datën: Fri, Mar 15th, 2013

Gara etnike për Kërçovën

Në zgjedhjet lokale të 24 marsit, për herë të parë një kandidat shqiptar ka gjasa reale që ta fitojë garën zgjedhore në Kërçovë dhe të marrë drejtimin e këtij qyteti me mbi 60 mijë banorë.
Fitorja e kandidatit shqiptar pritet të ndodhë për shkak të ndarjes së re territoriale qytetit të Kërçovës, të cilit i janë bashkangjitur katër komuna rurale me shumicë shqiptare.

Kjo gjë ka ndryshuar strukturën etnike të këtij qyteti, ku tani shumicën e popullsisë e përbërjnë shqiptarët.

Fatmir Dehari është kandiduar në garën zgjedhore në Kërçovë nga partia Bashkimi Demokratik për Integrim.

Ai, në këtë garë ka marrë mbështetjen edhe të dy partive shqiptare PDSH dhe RDK.  Dehari është optimist për fitore ndërsa thotë se do t’i përmirësojë padrejtësitë që me vite i janë bërë shqiptarëve të Kërçovës, transmeton Top Channel.

”Është një moment i rëndësishëm i një kthese historike i një padrejtësie të madhe që i është bërë qytetarëve të Komunës së Kërçovës. Ne jemi të përgatitur të tejkalojmë paragjykimet dhe të ngadhënjejnë projektet tona për një Kërçovë europian që merr frymë shqip”, deklaroi Dehari.

Gara në këtë Kërçovë do të jetë etnike. Edhe partitë maqedonase kanë dalë vetëm me një kandidat për të mos lejuar që qyteti të kalojë në duar të një shqiptari.

Madje, subjektet maqedonase do të garojnë listë unike edhe për këshillin bashkiak, gjë që nuk ndodh tek shqiptarët, pasi tre subjektet shqiptare kanë dalë me lista të veçanta për këshilltarët.

”Kandidaturën time e kanë mbështetur gjithë qytetarët shqiptarë. Vlen të theksoj se edhe përqindja më e madhe e komuniteteve tjera jo shumicë që jetojnë në komunën e Kërçovës, sidomos ai turk dhe rom, mbështesin kandidaturën time. Kjo e madhështon kuptimin demokratik të kësaj ngjarje këtu në Kërçovë, përkundër faktit që partitë maqedonase kanë dal me listë dhe
kandidat të përbashkët, pra një garë e pastër etnike. Nga ana tjetër, ne shqiptarët, po demonstrojmë parime dhe vlera demokratike. Pavarësisht asaj që dalim me tre lista shpresoj që të ngadhënjejë lista e BDI-së për shumë arsye”, u shpreh Dehari.

Për shkak të rëndësisë së kësaj gare, për shqiptarët pritet që të kthehen në vendlindje shumë mërgimtarë për të votuar. Zgjedhjet lokale në Maqedoni zhvillohen në 80 komuna dhe qytetin e Shkupit, si njësi e veçantë administrative.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close