Publikuar me datën: Fri, Mar 4th, 2011

Franca inkurajon pajtimin serbo-shqiptar

Shefi i ri i diplomacisë franceze Alain Juppe ka deklaruar se procesi i dialogut të Beogradit dhe Prishtinës, të cilin e lehtëson Bashkimi Evropian, do të “nisë shumë shpejt” dhe se i vjen mirë që Serbia dhe Kosova kanë emëruar emisarët e tyre. “Ajo që tani është qenësore, është se ndaj këtyre bisedimeve do të ketë qasje konstruktive, që të jepen përgjigje konkrete për pritjet e përditshme të qytetarëve”, ka thënë Juppe për shtypin.
Pyetjes nëse Paris mund të ndihmojë dialogun, shefi i diplomacisë franceze tha se Franca do të jetë aty për të mbështetur përpjekjet e zonjës Ashton. “Franca do të jetë pranë serbëve dhe pranë kosovarëve, për t’i inkurajuar që të vazhdojnë në rrugën e pajtimit. Kjo do të jetë vështirë, do të nevojitet një kohë, por nuk dyshoj në vullnetin e liderëve të dyja vendeve që të ecin përpara në atë drejtim”, është shprehur Juppe në një intervistë për gazetën “Veçernje novosti”, të cilën e transmeton QIK-u. Sa i përket raportit të Dick Martyt për trafikim me organe njerëzore në Kosovë, Juppe tha se akuzat e këtij raporti janë “shumë serioze”, por shtoi se Marti ka prezantuar vetëm dëshmitë kryesisht anonime. “Pra kjo aferë duhet të zbardhet plotësisht”, theksoi Juppe, duke shtuar se komuniteti ndërkombëtar ka reaguar shpejt gjë që dëshmon edhe hapja e hetimeve preliminare të cilat do t’i zbatojnë gjykatësit dhe prokurorët evropianë nga misioni EULEX.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close