Publikuar me datën: Tue, May 12th, 2015

Flet Abaz Salihi: Shokët e mi u tradhtuan në Kumanovë

Abaz Salihi, një prej figurave më të njohura gjatë luftës së vitit 2001 – bashkëluftëtar i Mirsad Ndrecajt, Sami Ukshinit, Beg Rizajt dhe të tjerëve – ka dhënë një deklaratë për Gazetën Express për atë se çfarë ndodhi të shtunën në Kumanovë dhe cilët do të jenë hapat që do t’i ndërmarrin ditëve të ardhshme.

Ne po sjellim të plotë deklaratën e tij, pa asnjë ndërhyrje.

Lexojeni dhe mund të kuptoni më shumë për atë se çfarë ndodhi në Kumanovë, natyrisht sipas versionit të njërës palë – luftëtarëve shqiptarë, por edhe për atë se çfarë pritet të ndodhë në shtetin fqinj.

Shokët e mi kanë shku në Kumanovë – jo per te nisur lufte – por per te qene aty ne rast se forcat e ndryshme maqedonase fillojne masaker kunder popullates civile. Ne kishim nje paralajmerim te ketille dhe ata shkuan te ftuar atje nga disa bashkluftetare te luftes se 2001.

Sulmi ka pas me ndodhe edhe po te mos ishin djemte tane atje. Per kete flet edhe numri i madh i viktimave ne radhet e policeve. 8 police te vrare dhe dhjetra te plagosur ne aksion ofanziv ku kundershtari eshte nen rrethim kjo ndodh vetem kur ti pret pak ose aspak rezistence.

Une i kam kalu 3 lufta dhe e di shume mire se ne cfare rrethanash ka numer te madh te viktimave.

Policet nuk kan ba thirrje per dorezim si eshte rendi ne kesi situate, por me te paren kane hapur zjarr. Zjarrit i jane pergjigjur te gjithe qe kane qene aty, ushtare e civil.Samiu, Begu, Mirsadi dhe te tjeret fajin e vetem qe e kane eshte qe kane nodhur ne vend te caktuar ne kohe te caktuar dhe kanë pasur nga nje kallash ne dore. Natyrisht se jane pergjigjur ndaj sulmit.

Riorganizimi i Ushtrise Çlirimtare Kombetare ka filluar pasi qe eshte pare se ne Maqedoni pushteti i perbere prej maqedonasve shoveniste dhe hajdute njekohesisht dhe shqiptareve te cilet jane larguar prej te gjitha idealeve te UÇK dhe vetem mendojne per mireqenjen e tyre dhe interesin e tyre personal, kercenon popullsine shqiptare me shfarosje.

Ne na kane paralajmeruar shoket tane te luftes se 2001 nga Maqedonia se politikanet shqiptare jane te gatshem te flijojne çdo gje vetem per te mbetur ne pushtet. Ne bisedat e shumta, gjithashtu na kane shpjeguar se te gjithe politikanet jane shnderruar ne kliente te grupeve mafioze, punojne me ta dhe per ta.

Ne anen tjeter, dihet shume mire se krimi ne maqedoni eshte plotesisht i kontrolluar nga strukturat shteterore me ne krye Sashko Mijallkov shefin e sigurise se brendshme te Maqedonise vellau i te cilit eshte nje nga mafiozet e medhej ne republiken Ceke ku bashkepunon me disa shqipfoles te zanatit te njejte.

E besa, pas gjithe atyre luftrave dhe vuajtjeve ta leme perseri popullin ne lloç nuk na ka hije.

Mos mendoni, se ne nuk e dime se ne Maqedoni ka filluar te paraqitet nje fryme e cila e sheh Maqedonine si shtet te qytetareve e jo te etnive te ndryshme. Mire boll, ne nuk kemi asgja kunder qe shqiptaret te jene qytetare te barabarte, por kjo nuk i konvenon politikes, ose me mire politikaneve si Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi ne anen shqiptare dhe Gruevskit dhe klikes se tij ne anen maqedonase. Per ta, konflikti etnik eshte situate ideale se ne asi situate me se lehti e kane ti shesin pallavrat e tyre patriotike. Ne nuk jemi te marre, qe te nisim avantura luftarake qe shkojne ne interesin e atyre qe mesetepermi i urejme, shovenistat maqedonas dhe hajnat shqiptare.

Po cka po doni me teper si deshmi per rrenjen e vlerave dhe perdhosjen e dinjitetit te shqiptareve se numri alarmant i madh i luftetareve shqiptare nga Maqedonia ne rradhet e njesive te ndryshme islamike ne Lindjen e Mesme. Kurre ne histori shqiptaret nuk kan qene vullnetare ne anen e gabuar te historise, kur nuk kane sherbyer per nje ideologji e cila eshte ne kundershtim te plote me çdo parim qe e bën shqiptarin shqiptar. Mirepo, mjerimi i krijuar per shkak te politikes dhe humbja e çdo shprese i shtyn te rinjte te kerkojne kuptim per jeten edhe aty ku nuk duhet.

Shoket e mi kane qene viktima te nje tradhetie dhe komploti shume te sofistikuar por kjo nuk do te thote se ata kane faj per dicka. Ata jane nisur atje per nje mision shume fisnik dhe ne nuk do ti lame ne balte. Porosia ime per autoritetet ne Maqedoni eshte qe sa me shpejt ti lirojne dhe pastaj nese duhet fillojme process gjyqsor ta shohim se si kane rrjedhe ngjarjet ne Kumanove. E nese jo, me vjen keq por nuk do te leme gurre pa rrokullisur per ti liruar ne vet.

Çfare atentatesh e sulmesh kunder institucioneve!!! Keto akuza te fabrikes propagandistike te Mijallkovit, i deshmojne te gjitha qe i thash me lart. Po cfare institucionesh ka ne Kumanove, ka nje banje – aq.Sami Ukshini e Beg Riza ose Une me vendos bomba neper kopshte te femijeve ose neper shkolla?????Sa per institucione e objekte me vlere ne i dime ku jane ato, e dime edhe qeveria ku eshte, edhe aeroporti edhe rafinerija edhe shume objekte dhe adresa private ku ka caqe te vlefshme. Shpresoj se nuk ka me ardhe puna qe ti hapim librat dhe cdo gje do te perfundoje ne menyre te civilizume.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close