Publikuar me datën: Fri, Aug 3rd, 2012

Fjalimi përshëndetës në Qëndren Muzeore “Dom.Ndre Mjeda”

Fjalimi përshëndetës në Qëndren Muzeore  “Dom.Ndre Mjeda”

 

          Nga:Tomë Mrijaj

 

Të ndëruar zonja dhe zotërinj !

Të ndëruar klerikë !

Të ndëruar organizatorët r tubimit përkushtuar burrit të madh Ndre Mjedës

Zotërinjtë Prof.Mentor Quku dhe Don.Dr.Nikë Ukgjini !

 

Afrimi i ngjarjes jubilare të 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë po perkon  me rikthimin e dijetarit ,poetit atdhetarit të shquar  dhe gjuhëtarit të madh Dom.Ndre Mjedës në panteonin e krenarisë të njerëzve të shquar të kombit tone.

 

Ka shumë kohë që nëNew Yorkbashkatdhetaret tanë pranë Kishës “Zoja e Shkodrës” permes famullitarit të nderuar Dom.Pjeter Popaj  si gjithnjë i janë pergjigjur pozitivisht fushatës për mbledhjen e fondeve për realizimin e nismës se famullitarit të

Kuklit,Don.Dr.Nikë Ukgjini dhe Prof.Mentor Qukut,për ngritjen e Qëndres Muzeore “Ndre Mjeda” ne vendin ku jetoi dhe krijoj kryeveprat e tij të tërë letërsisë shqipe.

Qysh ne fillim kam qënë ne kontakt me dy njerëz te palodhur  studiuesin skrubuloz të mjedologjisë Prof.Mentor Qukun dhe studiuesin dhe klerikun  perparimtar fort te nderuarin Don.Dr.Nikë Ukgjini që gjithnje kanë menduar për realizimin e projektit që nga letra sot është kthyer ne një kompleks real funksional ,që do ta kishin zili edhe institucionet e specializuara  kulturore shtetrore.

Ndjej  kënaqesi sot,kur shoh bashkë me ju bashkatdhetarë realizimin e programit ambicioz  për kthimin ne identitet të qëndres muzeore  “Ndre Mjeda” apo tek shohim rindertimin e Kishës së Shën Shtjefnit të Kuklit si edhe mejdisi perreth.Kreanri ndiejme sot tek rishohim mbas shumë dekadash  Don.Ndre Mjeden tek bisedon me ne kur na sheh sot të mbledhur për nder të tij nga shtatorja e derdhur  mjeshtërisht ne bronz, e cila u bë realitet falë bujarisë se aktivistit të shquar të çështjes atdhetare biznesmenit të sukseshem shqiptaro-amerikan  z.Zef Balaj .Për fat te mire kemi një koncidencë,sepse sponsori vjen nga i njëjti vend me poetin e bylbylit Mjedën e madh.

Kushdo që ndodhet sot perpara ketij kolosi të madh të kombit tone.e di se Don.Ndre Mjeda ishte rilindësi , që tërë jetën rrezatoi idetë e tij  perparimtare ,për të cilat u arrestua e u burgos dy here nga osmanlinjet ,dy here nga shteti shqiptar dhe një here nga serbet.

Kudo qe shkoi ne sherbime fetare e atdhetare ,ai u mor me veprimtari perparimtare praktike ambientaliste  dhe ndertuese ,me vepra bonifikuese ,rrugë pyje,solli makineri bujqësore ,farëra të zgjedhuar  dhe plehra kimike.Kukli apo trojet shqiptare dhe Mjeda ishin sinonim të njëra tjetrës.

Edhe një here e gëzofshi kompleksin kulutror dhe fetar,muzeun ,Kishen e rindertuar dhe bustin e poetit tone,që tashmë do të jetojnë me ne,duke qënë deshmitar i përparimit ,që po pëson krahina e Kuklit dhe trojet tona në vitet e demokracisë ,për të cilin pat folur edhe shkruar edhe Mjeda ynë.

 

Ju falemnderit për vemendjen!

 

 

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close