Publikuar me datën: Fri, Jun 4th, 2010

Finlanda: Serbia duhet ta zgjidhë problemin me Kosovën

Helsinki, 3 qershor – Kryeministri i Finlandës, Matti Vanhanen, ka deklaruar sot në Helsinki se Serbia është e obliguar të zgjidhë problemet me Kosovën në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian, transmeton edicioni online io gazetës Blic.

Pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçin, i cili po qëndron për vizitë treditëshe në Finlandë, Vanhanen tha se të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor kanë perspektivë evropiane.

Si njoftoi radio Evropa e Lirë, Thaçi ka thënë se Kosova dhe Serbia do të duhej të bashkëpunojnë si dy shtete të pavarura.

“Kosova shpreson se do të ketë sukses të lidhë raport prej partneri me Serbinë, që do të bazohet në marrëdhëniet midis dy shteteve të pavarura”, ka deklaruar kryeministri Thaçi në Helsinki.
 
Vanhanen ka vlerësuar lart arritjet e deritashme në Kosovë dhe ka paralajmëruar mbështetjen e mëtutjeshme të Finlandës, thuhet në komunikatën e Kabinetit të Thaçit. Ai ka shtuar se Kosova është shtet multientik në të cilin sundon demokracia dhe se në Kosovë çdokush ka të drejtë të jetojë atje ku e ka shtëpinë”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close