Publikuar me datën: Wed, Nov 23rd, 2011

Fatos Ashiku – ANTISHTETI SHPREHJE E DEMOKRACISE NE RRENIM…!


Ndersa i referohesh demokracise si shprehje e prezences se shtetit, nenkuptohet veprimtarija e shoqerise ne nje konteks te caktuar marredhnjesh permes ligjit.
Demokracia si nocion dhe vlere morale mbart ne konceptin e marredhenjeve shoqerore, nje diapazon te gjere prerogativash te cilat kane karakter natyral,qe burojne prej nje morali te caktuar ne te cilin eshte mbartur krijimi i universit .Zoterime te cilat e bejne krijesen njerezore nje mbartes dhe perdorues atributesh per te cilat eshte i vetedijesuar.
Ne konteksin e krijimit te shtetit si rregullator i marredhenjeve permes ligjit, populli ne trajten e shtetasit, dhe zgjedhesit, delegon pjese te tere duke dhene verdiktin e tij per nje sere atributesh.
Menyra se si rregullohen dhe artikulohen te tilla marredhenje perbejne, vecorine dhe te perbashketen e shtetit si instituticion ne njekuader mevetesore si popull e komb por edhe bashkerendimin dhe bashkejetesen me faktoret dhe vendet e tjera ne rajon , kontionent e bote.
N e kete kuader, percaktohen standarte qe rregullojne marredhenjet e shtetit si instituticion integral , ashtu edhe te marredhnjeve te tij me instituticionet e tjera ne baze te parimit demokratik e centralizues te ruajtjes se pavaresimit.
Sa me te qarte te jene ndarja e funksioneve te instituticioneve dhe sa me korekte te jete zbatimi i ligjit qe i rregullon harmonine mes tyre, aq me solid eshte shteti dhe me e sigurte eshte demokracia si sistem teresore vlerash.
Ndersa njihemi me keto parametra jetesore te funksionimit te shtetit ne nje kuader marredhenjesh ku demokracia eshte elementi qe i jep fryme shoqerise , marrim te
kendeveshtrojme ne terrenin komkret.Dhe kur Kur nuk ndodh,atekohe kemi antishtetin.

E PRA. SI REALISHT FUNKSIONON SHTETI NE NIVELIN E MARREDHNJEVE TONA…?
.
.Shteti nese flasim per te ..ne teresine e veprimit prej kohes, ne realitetin Shqipetare ka ardhur si nje e keqe e madhe.
Dukuri e atij fenomeni te njohur dhe pranuar ,qe sa mbahet mend te jete krijuar ne truallin tone qeverisjet kane qene te bashkangjitura, per ti sherbyer strategjive te pushtimit.
Pra realisht persa kohe gjindemi ne teresine trojeve nen sundim te shteteve te tjere aspak human me ne dhe sa e mbart e keqja nje bashkejetese te gjate, keto jane marredhnje te krijuar me pa vetedije dhe pa u marre verdikti yne.
Nje verdikt i cili gjithje eshte neperkembur, me menyren me brutale ,duke na dhene nje atmosfere aspak te favoreshme ne sherbim te interesave tona si popull dhe si komb.
Shkurt. shtetin Ne nuk e kishim tonin! por e keqja eshte se ende ate nuk e kemi tonin.
Sa duket! ne pamundesi ta kemi shtetin tonin, te na sherbeje ne dhe te jete i joni ,njeriu Shqipetar nisi te mesoje ta rrenoje shtetin duke anuar nga antishteti.
Dhe kjo nisi qe me frymen e nje lloj protagonizmi klanore i cili zuri vend qe me ngjizjen e aktit te pare te krijimit te shtetit pas motit 1912.
Dilemat e mbijeteses ne ate ricopetim te vendit sollen ne pah dhe platene e kohes frymen djallezore ,tinzarllekun qe ishin shprehje e asaj edukate dhe modeli te shperfytyruar, shprehje e bashkejeteses se gjate me pushtuesin. Dhe jo vetem ate Atoman por nje zbrazesi e mbushur me plot izma dhe arkaizmash me prejardhje te hereshme romako bizantine e tj, amalgame e tille qe pershkoi historine e marredhnjeve te tilla violente.
Le te mos ndalemi te bejme histori por e tille operformancajone ne kuader te marredhnjeve shoqerore me shtetin.
Keshtu lindi nevoja qe shteti te zevendesohet me antishtetin.Antishteti nese do kihesh per te nje perkufizim mund te thuhej edhe keshtu:

…-Antishteti eshte forma shperfytyruese e shtetit. i cili pervijoihet , me nje sere dukurishe ku klani dha tarafi jane mbartesit e tij…!

Pra te nderuar Shqiptare ngado trevave qe ndodhemi!.. temos vijojme me te themi dhe referiohemi me ‘shtetit’ per bemat e tij por ‘antishtetit’. Te mos vijojme me te flasim per pluralizem politik dhe per parti per te sjelle shperfytyrimin e tij dhe te tyre por klaneve qe i pervijojne dhuneshem ato dhe tinzarisht. Te mos vijojme me te flasim per parlamentarizem dhe parlament e qeverisje per te shpalosur sjelle deshmin e shperfytyrimin e tyre se kemi te bejme me ngado me klanet e tyre.
E pra a nuk eshte kjo situate , deshmi e qarte e rrenimit te demokracise..?Pa dyshim qe po..!
Dhe per ta vulosur diskutimin per te .mjafton te flasim: per shperfytyrimin qe ka ndodhur dhe ndodh vijimsisht, mbi ate element jetesore te demokracise .qe e ka jetesore mekanizmin e votes ne nje sistem zgjedhjesh.
Pra ky mekanizem tinzare , hajdut e mashtrues eshte kapur me dhjetra here ne gracke duke u sherbyer klaneve dhe jo forcimit te shtetit i cili merr dhe mbart ne kurmet e tij politikane qe vijne permes votes se lire dhe te ndereshme.
Pra kush eshte problemi yne…?
A vijimi i forcimit te antishtetit.. apo ndermarrja e atij hapi te duhur qe e rriskon, qe e ben te zhmontohet ne rrenje nje mendesi e tille pra, te bejme shtetin.
Dhe fjala vjen ke shtet..?.Shtetin amorf, shtetin inekzistencial , fragmentare , i cili percudnisht merr pozat e perfaqesimit te kombit , kur ka pese te gjashtat jashte tij..? Te kuj shteti Shqipetare. qe aq sovran eshte qe atje ku ka shumicen absolute ate nuk e lene te veje ne rradhe me tjere flamurin e popullit te vet Shqipetare?
E pra ne i pame dhe perjetuam tera modelet shperfytyruese te antishtetit i tille i menazhuar nen petkun e ndarjes dhe copetimit qe kurdohere ,klanet u menazhuan dhe vijojne te menaxhohen ngagjenturat dhe klanet shoviniste, duke i vene ne nje mije mengene sa per interesa te tyre meskine dhe po aq te pamundesise per te mbijetuar, pasi kurdohere , te ‘medhenjte’ ata qe na gllaberuan tokat tona qe u bete te tille per vete, qe na vene para vetos ne nje organizem aq prestigjoz sa eshte keshilli i Europes apo pakti i atlantikut.
pervoja e ketyre dy dekadave e me tej .na verteton se Bashkimi Europian keshtu sikur funksionon ne te drejten e vetos nuk eshte instrumenti i gjetur qe per ne shqipetaret te rezultoje gjitheperfshires,Pasi duke qene nen efektin e copetimit ne perballemi gjithsesi keshtu me mbijetese ..ose te shfarosemi si komb e popull ose te asimilohemi ne tedrejten etnokulturore .Gje e cila bien ne kundershtim me parimet dhe moralin qetyterues te kohes se sotme.
E nese keshtu Ne po vertetojme kete dukuri te mos berjes se shtetit , ndersabashkejetesa kerkon standarte atehere bota ‘moderne’ duhet te kuptoje se Ne duhet te na hape udhen te ndermarrim tera inisiativat e mundeshme te behemi bashke ne nje shtet e komb formim.
Nese jo.dhe kjo gjen miratimin e faktoreve Shqipatare dhe indiferencen apsplute te popullit Shqipatre mbrenda e jashte duhet te kuptohet qarte. Se me nuk duhet te vijojme te falsim as per fe e kler dhe nacionalitet e diversitet kulturore por per nje vijimsi pushtimi, se pa liri nuk ke terren per te ushtruar te drejta humane.E pra te dijme! se nese nuk na pushtojne keshtu me cizmen e serbit sikur ndodhi dhe grekut sikur ndodhi..do na pushtojne me qafiret tane qe duke i sherbyer nje strategjie te tille desjhmojne, se po vijojne te qendrojne ne pushtet si pushtues..Por te dihet se Shqipetari nuk do asimilohet..e keqja sa vjen dhe madhohet dhe urrejtja po ashtu dhe pamundesija e shtetit po ashtu edhe prania e antishtetit po ashtu sa edhe shperfytyrimi dhe rrenimi i vete demokracise .
Eshte momenti dhe koha qe levizja kombtare Shqiptaer te behet e vetedijesuar ,se nese nuk ndal galopimi drejt pushtetit ne ate eskorte pseudo shtet, dhe pseudoparlamentarizem..dikush duhet te dale e tu thote ndal dhe te mendohet: ose te mos e instrumentalizojne rnine dhe popullin me performime bajate dhe paraqitje bunkerizuese .Populli pret te deshmoje voten e tije verdiktin per bashkim ..Beselidhja e re Shqipatare eshte duke pritur .koha punon per Ne dhe vete ZOTI .Ne duhet te gjejme vetveten ku po e leme te zhgerryhet nder llume te shperfytyrimit njerzore nese duam te merremi ne pergjegjesi kur te dalim para gjykimit.

F.Ashiku Kruje Shqiperi etnike nentore 22..v 2011

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close