Publikuar me datën: Sat, Mar 30th, 2013
Sport | AUTORI

Emanuel N.Kqiraj vazhdon të shkruajë historinë ne Klubin Futbollistik KSV Hessen Kassel te Gjemanisë

Emanuel N.Kqiraj vazhdon të shkruajë historinë ne Klubin Futbollistik KSV Hessen Kassel  te Gjemanisë

Nga:Lekë Mrijaj

 

Letërnjoftimi:

Ëmri dhe mbiemri: Emanul N.Kqiraj

Pozicioni: Sulmues-Mesfushor
Datelindja: 18.04.1994
Vendlindja: Kassel-Gjermani
Gjatesia: 1.76 m

Shtetas:Gjerman

Karriera:
1998 -2008, Olympia Kassel
2008 -… KSV Hessen Kassel-

Liga Republikane e Gjermanisë

Trajneret:


1998-2000 , Peter Steinhauer edhe Karsten Schmidt.

2002-2008, Norbert Reitze edhe Mathias Hoffmann.

2008-……, Hessen Kassel ( Menagjer kryesor i Klubit)

 

Emanul N.Kqiraj ka nisur të luajë futbollin qysh si fëmijë duke mbledhur figurat e futbollistëve të famshëm te botërorit të asaj kohe pra te fund viteve ‘90,duke hedhur gurë e m’gurë me kemben e tij te majtë gjithçka gjënte ne rrugë kapak, kanaçe boshe berthamë te pemes  i hedhte ne ajër shihet pra shihej qartë se është i lindur dhe ka talent te spikatur te nje futbollisti pra tashme edhe ky ka filluar –hyrë ne fazen me kulminante po bëhet një figurë e shkelqyeshme emblematike e albumeve nje futbollist i mrekullueshem i KSV Hessen Kassel –liga Republikane ne Gjermani.

 

Emanul N.Kqiraj u lind me në Kassel te Gjemanisë ( rrjedh prej nga familje te respektuar në Lug të Drinit –Zllakuqan të Klinës prindi tij Ndou qysh nga rinia braktisi atdheun për shkak te situates se rendë politike në Kosovë detyrimisht mori botën ne sy pra braktisi atdheun e tij Kosovën për gjetur një jetë – kushte më të mira për vetën e tij dhe per familjen qe e kishte lënë ne atdhe ).

 

Emanuelli menjiherë veç kishte mbushur 4 vjeç pra ne Qershor. 1998, shihej në sytë e tij se në të vertetë ka një talent te shkelqyeshem-mrekullueshem  filloi te merret me futboll qe nga vegjëlia.

 

Menjiherë prindi i tij Ndou duke e verejtur birin e tij te vetem Emanuellin se djaloshi i tij ka nje vullnet te me futboll urgjentisht duke mos kursyer vetën e tij  per fëmiun e tij menjiherë e regjistroi ne shkollën e Mjeshtrisë Sportive te futbollit për fëmijë për tu trajnuar ne Olympia Kassel të Gjermanisë.Si femijë Emanuelli u nisë qysh ne moshen 4 vjeçare me shkollen e futbollit  ne vitin 26 09  1998  ne Ligen Amatore Gjermane, me ekipin e Olympia Kassel dhe KSV Hessen Kassel,pra me sakte ka nisur te luaje ne grupin e moshave te femijërisë te ketyre klubeve, qe nga mosha e vogel deri ne vitin  2008

 

Pra prej vitit 1998-2008 ka qene pjese aktive e skuadres se dyte te Olympia Kassel ku ka zhvilluar 52 ndeshje dhe ka shenuar 120 gola brenda nje stinori- kampionati  te Liges Republikane Për Emanuelin flasin faktet suksesi dhe shkrimet neper gazetat Gjermane   “Deutschlands Nummer 1” “Uli Höneß”) ( mund ti shihni fotot dhe shkrimet e ketij futbollisti ) ka zhvilluar ndeshje te ndryshme ne  München ne Allianz Arena e Bayern Münchenit :08.11.2007 ,ngadhnjyen duke e zëre vendin e pare ne Gjermani ( shih fotot neper gazetat e ndryshme me trofe te shkelqyera ).

 

 

Futbollisti Emanuell Kqiraj nga data 26.09.1998 , filloi te i sillet topi i artë neper këmbet e tija ,ai qysh si femijë ka ditur të fitojë jo vetëm zemrat e simpatizuesve ( bashkëmoshatarve të tij ) gazetarëve votues, por edhe pikët e duhura për të bërë të vetin këtë çmim. Njeh shumë suksese individuale që prej kyçjes se tij ne futboll gjatë  kampionateve dhe turnire te ndryshme te atyre viteve me plotë trofe te shkeqlyera.

 

Futbollisti Emanuel Kqiraj nga Kasseli u ranë sy menagjerve-ekspertve  te ekipeve te futbollit menjiherë arriti te nënshkruaj kontratë futbolli ne nivelin Republikan te futbollit ( Gjemanisë )me ekipin KSV Hessen Kassel te cilet thonë per  Emanuellin se “Ai është një talent i jashtëzakonshëm dhe se atë e shohim në frontin e sulmuesit apo mesfushorit  në anën e djathtë”

 

Emanuelli ne fushë ndihet i qetë dhe shumë i lumtur

 

Ne fushë ndihet shume i lumtur i qetë edhe pse ndonjeherë ndihet paksa i merzitur gjatë ndonje balotazhi apo edhe humbje por si do qe te jetë Emanuelli ia ka arritur qëllimit te tij final me suksesin,talentin e tij te mrekullueshem pra çdo ndeshje ( kontrolluese apo kampionale ) për të është interesante me plotë vlerë por edhe emocionuese ai tashmë shkelqen ne futbollin e Liges Republikane KSV Hessen Kassel të Gjemanisë pra ai është teper i lumtur sepse ëndrren e tij e ka shëndrruar në një profesion te mrekullueshem pra në një realitet te vertetë duke pasur  parasysh se ka perkrahjen e menagjerve-ekspertve ,simpatizuesve  të futbollit te Liges Republikane KSV Hessen Kassel.

 

Ai shpreson se në një te ardhme te afërt do i mbroj ngjyrat e Kombëtares Gjermane

 

Emanuellit shihet qartë se është futbollisti i shkolluar – talentuar i rryer me sportin  po  e tregon vetja e tij se po ecen përpara me plotë suksese ne Ligat Gjermane pra ka nje karrier te pasur sportive te pakontestuesheme.

Ky  futbollist Shqiptar bashkvendas i yni ( i Lugut Drinit-Zllakuqan të Klinës ) Kosovar pra një te ardhme te afert ta bart fanelen e shtetit Gjerman dhe të jetë nje ëmer i gjallë ne nivel botëror pra sulmues dhe golashenues i spikatur i futbollit Gjerman.

 

 

 

 

 

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close