Publikuar me datën: Fri, Feb 25th, 2011

Duhet te krijohet me urgjence Komiteti i Mbrojtjes se Trojeve Shqiptare në Shqiperin Natyrale (KMTSHN)

Duhet te krijohet me urgjence Komiteti i Mbrojtjes se Trojeve Shqiptare  në Shqiperin Natyrale (KMTSHN)

 

Tragjedia e dhimeshme e sllavizimit te Trojeve Shqiptare nen pushtimin e eger sllavo-karpatian,maqedonae,greke…,eshte duke ndodhur ne prezencen tone, perpara syve tane dhe per c’do dite. Ajo po zhvillohet ritmikisht e pa u ndalur edhe tani ne kohen e demokracise, sipas planeve te vjetra strategjike te sllavizmit , te hartuar qysh nga shekujt e kaluar e ne vijim. Shteti shovinist karpatian ,me te gjithe arsenalin e makines se vet ushtarake dhe levat e tij,duke bere gjithmone presion te madhe, denime, vrasje dhe diskriminim te gjithanshem ndaj shqiptareve,  Aktualisht ne to eshte shkaterruar me urrejtje te pameshirshme dhe zhdukur perfundimisht c’do shenje, gjurme dhe vlere kulturore e lashte,mesjetare dhe e sotme e kombit tone me te vjeter europian,iliro-shqiptar.

Por edhe shteti yne i atehershem,i ashtuquajtur komunist shqiptar,qe ne fakt i ngjante me shume nje diktature fundomentalisto islamike si ajo e Sadamit,se sa nje vendi socialist, me politiken e tij te c’mendur veteizoluese, natyren jo demokratike dhe qendrimin antiperndimor e antiamerikan,ai u la duar te lira pushtueseve tane serb, maqedonas e grek, qe te vepronin lehtesisht e me qetesi sipas interesave te tyre,duke na coptuar akoma me shume dhe kenaqur deshirat e veta ekspansioniste me trojet tona shqiptare.

 

Populli shqiptar ne trojet Shqiptare Serbi,Maqedoni,Qameri…,aktualisht po perjetone vuajtje e tortura fizike te medha,varferi dhe mjerim te tejskajshem ekonomik, ofeza e perbuzje te ulta nacionale, perdhosje e fyerje te simboleve tona kombtare,liri minimale e te drejta teper te kufizuara dhe nje diskriminim e gjenocid te gjithanshem,sikur te jete i roberuar nen thundren e nje regjimi ushtarako-policor fashist dhe jo ne trojet e veta e ne shtetin e tij demokratik,qe eshte i perbashket me sllavet dhe multietnik nga perberja.

 

Atij i jane mbyllur te gjitha shtigjet e rruget dhe i eshte privuar c’do mundesi,per te jetuar normalisht,i qete,i lire e njesoj si nacionalitetet e tjera dhe aktualisht ka vetem nje alternative, ose te pranoj me turp sllavizimin,ose te largohet pa vullnetin e tij e me sy te perlotur nga vatrat e veta shekullore

 

.Kjo situate e rende per shqiptaret  kohet e fundit eshte bere edhe me shume kritike e mjafte e padurueshme.Ajo po i detyrone ata dhe sidomos brezin e ri, qe te braktisin pergjithmone shtepite e veta,per te mos u kthyer me dhe te enden e bredhin neper rruget e dyerte e Europes, si njerez te humbur e pa Atdhe.

 

Tani eshte duke u luajtur akti i fundit i kesaj Drame Tragjike dhe ne qoftse ne do ta lejojme  sllavo-maqedonasit -grekete …as qe nuk do te behet me fjale fare per shqiptar dhe troje arberore,sepse kjo histori do te marre fund e groposet pergjithmon.

 

Askush nuk po e ngre zerin per mbrojtjen e vellezerve tane Te gjithe po tregohemi sikur kemi hequr dore nga e drejta jone per te mbrojtur vatrat tona te shenjta, nderin dhe lavdine e te pareve tane,qe i ruajten me gjak e sakrifica dhe na i lane amanet keto troje, qe te mos ja falim kujt e te mos na i preke kush.

Atdheu eshte i te gjitheve dhe te tere detyrohemi qe te punojme e kontribuojme se bashku,per ti sherbyer atij me perkushtim e sakrifica,por aktualisht Ai eshte ne rrezik dhe ka leshuar KUSHTRIMIN,qe ta mbrojme ate prej vdekjes,qe po i kanoset nga hienat e stepave sllave,maqedone,greke  … prandaj pa vonese e pa humbur kohe,le ti pergjigjemi THIRRJES se tij me te gjitha energjite tona dhe te perdorim te tera format dhe mjetetet,demokratike per ta parandaluar kete akt .

Tokat dhe vatrat tona shqiptare nuk jane prone vetem e patrioteve tane te medhenje e te nderuar si Koco Danaj, Mehmet Bardhi, Nazif Cungu,Nikoll Camaj,Ismail Cunmulaj,Vasel Sinishta, Gjok Martini, Gjeto Sinishtaj,Ramiz Llapashtica, Ndue Paloka Camaj,Nosh Rroku Camaj,Gjergj Dedvukaj,Gjon Dedvukaj,Muhamet Gjokaj,Vasel Dedvukaj,Gjergj Kalaj,Doktor Adem Sinanaj ,Naim Balidemaj,Adem Demaci,Rexhep Qosja,Azem Syla,Albin Kurti,Hysni Syla,Ali Ahmeti,Ramush Hajredinaj,Agim Ceku,Rrahman Jasharaj, Alban (Hamdi) Dega e qindra te tjere,prandaj edhe mbrojtja e tyre nuk eshte detyre vetem per ta,por OBLIGIM I SHENJTE per c’do shqiptar,kudo qe te jetone dhe per te gjithe kombin tone.

Duke e pare dhe vleresuar me syrin kritik te gjithe situaten e rende dhe teper te veshtire   ,te mbushur me padrejtesi e diskriminim,si dhe trysnine e gjithanshme qe po behet atyre per ti eleminuar si komb e treva shqiptare, mendojme se veprimet tona te deritanishme,per ta parandaluar kete FATKEQSI kaq reale e kercenuse, kane qene dhe jane teper minimale e sporadike dhe te pa mjaftueshme e te pafuqishme,per te arritur nje qellim te till.Koha,por edhe pervoja e historia e lavdishme e popullit tone,kane tr gjeguar dhe vertetuar mjafte qarte,se asnje detyre e objektiv i vogel apo i madhe,krahinor apo kombtar dhe i castit,apo i perspektives qofte,nuk mund te ralizohet plotesisht dhe me sukse,pa patur me pare nje drejtim dhe organizim te mire,si dhe nje program pune, aktivitet e veprimtari te dendur patriotike e mbarkombtare.

 

Populli yne,qysh prej koheve te lashta,por edhe gjate Mesjetes me Heroin tone Legjendar,Gjergj Kastrioti(Skenderbeu) e ne vazhdim,sa here qe eshte kercenuar Atdheu dhe Liria e tij,Ai eshte mbledhur me urgjence ne Kuvende Kombtare nga bijet e tij e patriotet e medhenje,si Avdyl Brasheri,Ymer Prizereni, Dede Gjon Luli,Ismail Qemali,Luigj Gurakuqi,Isa Buletini,Hasan Prishtina, Bajram Curri e tjer,ka krijuar strukturat e tij mbrojtese dhe u ka bere ball te gjitha ushtrive te huaja pushtuese malazeze,serbe, maqedanose ,greke,turke e tj,duke u dale zot tokave shqiprae.

 

Vetem ne kete menyre,duke patur nje organ te till(Komitet,Lidhje,apo Keshill) drejtues,kombetar e demokratik,ne mund ti mbrojme te drejtat dhe trevat tona shqiptare nen Mal te Zi,prandaj nje institucion i till duhet te krijohet sa me pare qe te jete e mundur dhe te filloje menjihere nga puna e vet,mbi bazen e nje programi te caktuar,per te perballuar dhe zbrapsur agresionin e hapur sllavizues .

Kur sot ne bote ekzistojne dhe veprojne legalisht edhe shoqata e organizata kriminale e terroriste,sic eshte edhe ajo e”VORIO EPIRIT” e cila mbeshtetet e financohet nga shteti shovinist grek,qe kerkone hapur pushtimin e Shqiperise se Jugut,ne nuk mund te na e mohoj askush krijimin e nje strukture te till kombtare shqiptare,

Me formimin e Komiteti i Mbrojtjes se Trojeve shqiptare,do te punoj intensivisht duke i perdorur te gjitha format dhe mjetet demokratike ,qe nga demonstratat,mitingjet,bojkotimet masive,informimet e veprime te tjera,me qellim,jo vetem per te sabotuar dhe penguar veprimtarite ogurzeza te klaneve kriminale te sllavo-karpatiane,maqedonase,greke …,qe na kane rrembyer siperfaqe te medha tokash,por edhe per te parandaluar diskriminimin e sllavizimin e te dhunshem qe ata kane ndermarre kunder nesh.

Autori;Lek Mrijaj-Klinë-Shqiperi e Bashkuar

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close