Publikuar me datën: Sun, Apr 29th, 2012
Kuriozitete | AUTORI

Disa akullnaja aziatike po rriten

Disa nga akullnajat në zinxhirin malor Karakoram në Azi po trashen pavarësisht ngrohjes globale të planetit, thonë hulumtuesit.

Ekipi i hulumtuesve francezë me ndihmën e fotografive satelitore ka përfunduar që akullnajat në zinxhirin malor Karakoram, në perëndim të Himalajeve, janë duke shtuar masën e tyre, transmeton BBC.

Arsyeja nuk është e njohur ende, sepse akullnajat në pjesë tjera të Himalajeve dhe pjesën tjetër të botës po e humbin masën.

Edhe pse shpesh konsiderohet pjesë e Himalajeve, Karakorum është zinxhir i ndarë malor në të cilin gjendet edhe K2, maja e dytë më e madhe në botë.

Shkencëtarët kanë krahasuar dy modele të lartësisë së tokës të fituara me incizimet satelitore nga  vitet 1998 dhe 2008. Është konkluduar që akullnajat janë rritur.

“Ende nuk i dimë arsyet e rritjes së masës së akullnajave. Besojmë që bëhet fjalë për kushtet specifike klimaterike rreth Karakorumit, sepse testimet meteorologjike kanë treguar rritjen e të reshurave dimërore”, ka deklaruar Julie Gardelle, udhëheqëse e hulumtimit.

 

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close