Publikuar me datën: Sun, Jun 3rd, 2012

Dhunë, për futjen e veriut në bisedime

Ashpërsimi i gjuhës politike të zyrtarëve të lartë shtetërorë të institucioneve serbe, përfshirë edhe atë të presidentit të ri serb, Tomisllav Nikoliq, në raport me veriun e Kosovës, ka për qëllim që kjo pjesë e vendit sa më parë të rrëshqasë drejt bisedimeve politike mes Kosovës dhe Serbisë, shkruan gazeta Zëri.

Të paktën kështu i shohin deputetët kosovarë dhe analistët politikë reagimet që janë shpeshtuar së fundi nga Beogradi, dhe “tollovinë” e krijuar të premten nga qytetarët serbë, të cilët janë përpjekur që t’i pengojnë forcat e KFOR-it në misionin e tyre për heqjen e barrikadës në fshatin Rudar të komunës së Zveçanit.

Ndërkohë pas incidentit të së premtes, presidenti i ri i Serbisë, Tomisllav Nikoliq, ka deklaruar se “është tejet e rëndësishme që të ndalet konflikti në Kosovë dhe të qetësohen qytetarët”.

“Secili i ka marrë detyrat nën juridiksionin e vet. Qeveria jonë duhet të flasë seriozisht me EULEX-in dhe UNMIK-un në lidhje me këtë. Kjo duhet të ndalojë sa më parë”, ka deklaruar ai.

Ndërsa Oliver Ivanoviq, nga qeveria në largim e Serbisë, ka shkuar aq larg sa që aksionin e KFOR-it e ka cilësuar si veprim shumë të rrezikshëm, ndërkaq, siç kanë raportuar mediet serbe, ai ka thënë se për secilën barrikadë të larguar nga KFOR-i serbët lokalë kanë vendosur nga dy të tjera.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close