Publikuar me datën: Sun, Apr 18th, 2010

Dëshmori Sali Çeku, ishte luftëtar i paepur për lirinë e Kosovës

Deçan, 18 prill –  “Dëshmori i kombit Sali Çeku, ishte një vizionar, luftëtar i pa epur, që me veprën e ti sublime bashkë më shumë dëshmor të tjerë të Luftës së UÇK-së na solli më afër lirinë”, ka thënë lideri i AAK-së, Ramush Hardinaj, ish komandat i Zonës Operative të Dukagjinit, të dielën në drekë në fshatin Breliq,  me rastin e 11 vjetorit të rrënjës heroike  të dëshmorit Sali Çeku, ku është ngritur edhe busti  në praninë e shumë qytetarëve, përfaqësues të institucioneve politike, përfaqësues të organizatave të dala nga lufta dhe familjarë të dëshmor të kombit.Haradinaj ka folur edhe për Betejën e Koshares ku ishte edhe luftëtari Sali Çeku. “ Beteja e Koshares ishte vetëm finalja dhe shpresë e lirisë së Kosovës”, ka thënë Haradinaj duke shtuar se ishte një rrugë e gjatë për të arritur dhe realizuar dëshirat e dëshmorëve luftëtarëve dhe popullit të Kosovës.  Sipas kryetarit të Komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj, dëshmori i kombit Sali Çeku, ishte njëri ndër figurat figurë e ndritshme e luftës për lirinë e Kosovës, dhe një mësues i mirë i artit ushtarak e politik. “ Jashtë bënte politikë ndërsa në front luftën”, ka thënë Selmanaj, për të  cituar fjalët e dëshmorit Çeku, se “lirinë nuk duhet ta presësh por ta fitosh. Sali Çeku si askush më shumë i ka njohur shtigjet e
luftës”, është shprehur Selmanaj, në këtë përvjetor.
Në emër të Brigadës “138 Agim Ramadani” dhe  shoqatës së invalidëve të luftës ka folur edhe Skender Rexhaahmetaj. Ndërsa mbesa e Sali Çekut, Lendita , që foli në emër të familjes së dëshmorit ka thënë se “ për familjen por edhe për kombin shqiptarë është mburrje vepra sublime e gjaku i Salihu, i cili ra në altarin e lirisë,  që ne sot ta gëzojmë lirin që edhe ai aq shumë luftoj dhe e deshi”. Sali Çeku është rënë heroikisht në Rrasën e Zogut të Junikut më 18 prill 1999.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close