Publikuar me datën: Fri, Oct 12th, 2012

“Çlirimi i Kosovës…”, një rrëfim diplomatik për luftën dhe paqen

Shtëpia botuese “NBC” ka lëshuar në shitje online një libër i cili flet për Kosovën. “Liberating Kosovo: Coercive Diplomacy and Us Intervention” (Çlirimi i Kosovës: Diplomacia e shtrënguar dhe Intervenimi amerikan) është titulli i librit të autorit David L. Phillips, i cili, sipas vlerësimit të vet shtëpisë botuese, është një histori bashkëkohore në artin e qeverisjes, negociatave dhe diplomacisë amerikane. Libri po ashtu flet për kronologjinë e ngritjes në pushtet të Sllobodan Millosheviqit dhe ngjarjet që quan në rënien e Jugosllavisë. Duke u mbështetur në përvojën e tij si diplomat dhe intelektual, Phillips sipas “talkbookswold.com”, ofron fakte bindëse rreth negociatave dhe veprimeve ushtarake që kulmuan me pavarësinë e Kosovës.

“Libri përpos kësaj ofron fakte relevante për konfliktet e sotshme në rajonin e sapo dalë nga konflikti”, shkruan sajti i cili njihet si një prej adresave më të njohura për librat në të gjithë botën. Libri i cili mund të blihet vetëm në internet , ka një video ku për librin flet korrespodenti special i “NBC News” Tom Brokaw.

“Liberating Kosovo: Coercive Diplomacy and Us Intervention” i cili së shpejti pritet të botohet edhe si libër dore, ka gjithashtu plot fotografi që përfshijnë ngjarjet e dy dekadave të fundit. Në versionin online të librit ka edhe video dhe raporte gazetareske, së bashku me disa intervista dhe pamje të rralla nga lufta në Kosovë

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close