Publikuar me datën: Fri, Nov 18th, 2011

CESHTJA CAME PJESE UNIKE E LEVIZJES KOMBETARE…!

 

Fatos Ashiku
CESHTJA CAME PJESE UNIKE E LEVIZJES KOMBETARE…!

Historia e popullit Shqipetere te Camerise eshte pjese unike dhe e pandare e popullit Shqipetare.Camerit te shtrire ne nje gjeresi gjeografike tejete te favoreshme ne juge te vendit kane nje histori te lavdishmee cila kurdohere eshte pare e trajtuar e nderthurur ne levizjen kombtare Shqiptare edhe ate kohe kur nocioni komb perftohej nder trajta krahinore.
Nuk mundesh te perceptosh levizjet kombtare pa kontributin dhe pjesmarrjen e popullit Shqipetare Cam, kjo sa here eshte bere apeli i kombit Shqipetare, populli Shqipetare i Camerise ka patur dhe ka perfaqesimin e tyre… e thekesuar keshtu: kjo ka per qellim per te terhequr vemendjen per ato fare jane objeksione te koheve te sotme.
Pasi ndryeshe nga koherat te tjere ka dhe degjohen zera
; qe shkojne te artikuluar deri ne portat e Hages , se populli dhe ceshtja Came na u dashka te trajtohet vecmas ceshtjes Shqipetare.
Pra sipas ketyre zerave dhe konkretisht nga ‘Lista e Shqiperise natyrale’ ceshtrja e camerise te trajtohet si e distancuar sa nga Greqia aq edhe nga Shqiperija.
..nje lloj pretektorati te tille nen nje qeverisje multi apo cfaredo etnike. Nuk mundet kurre, ky eshte nje kontravers i cili bien ne kundershtim me moralin dhe ideologjine tone kombetare.
Kurresesi krahina e Camerise edhe sikur te na mundesohej, gje qe eshte vecse nje paravoli per te shmangur bezdine greke dhe fobine ndaj shqipetareve te camerise, kjo nuk mundet te jete nje realitet natyrore, qe i mbart dhe kenaq interesaj e nje popullsije me nje lidhje te hereshme e te pazgjidheshme nga trualli ametare. Pra te behet nje riizolim tjeter, por tashem jo vetem nga Shqiperia por edhe nga pjesa tjeter qe eshte truall i Shqiperise qe shkon deri ne Arte e PrEveze.
Dhe sa kaq, pjeses tjeter qe jane mbi 1000 fshatra qe e flasin Shqipen por qe kane frike te shpallen se jane Shqipetare ti mbyllesh dera perfundimisht nga e drejta te jene pjese unike e Shqiperise.
A nuk ngjan kjo ‘zgjidhje’ me nje ricopetim te ri te trojeve Shqipetare..
Natyrisht qe po, por tanime kjo nuk behet nga vendimarrje te ndonje kongresi famekes si Te Berlinit qe e la jashte teritorin e Shqiperise se Jugut duke ja dhene Greqise por nga nje vendim ‘capacul’ te vete Shqipetareve’ mendjendritur.’
Kjo do te ishte vete tragjedija me e madhe se me kuj do i qahesh. Artikulimi i kerkeses qe Camerija krahine e poandare e tokes amtare te Shqiperise te ndahet dhe te krijohet toke me vete, nese nuk e ka kete paramendim e qet ate si kerkese tejet shoviniste e cila na len jashte Shqiperise sic thame nje teritor te tere Shqipfoles autokton nder troje dhe gjak , te cilet gedhihen edhe ngrysen me mendjen ketrej nga Memedheu.E tash na del se Shqiperia po i kthen krahet dhe po i len ne pushtetin barbare Grek, i cili nga mengjezi gjer ne te gdhire vigjelon qe ti asimiloje ne te drejtebn e tyre kombtare.
Kur flitet per Camerine nuk kihen parasyesh vetem Camerit e deportuar por tera krahina dhe lidhjet e saje me nje toke te lidhur njesh si thoi me token ametare ketenj e andej Juges se Shqiperise nje e te pandare. E si mundet te jetoje ashtu nje popull . E kush na e garantoka kete se pjesa e mbetur e pa lidhur mke token amtare do jetoje e lire dhe me identitetin kombtare? E kush e garanton kete se kthimi i popullit Shqipetare Cam do ter vbehet keshtu pa qene nje pjese unike e levizjes kombetare Shqipetare. a DO KISHTE sHQIPETARE cAM I CILI DO TE PRANOJE QE EDHE SIKUR KJO ZGJIDHJE TU JEPTE KTHIM TROJESH E PASURISHE , QE DRAMEN E TYRE TRAGJEDINE E TYRE TA LANIN PERMES NJE TRAGJEDIJE TJETER SA SJELLE NE KUIJTESE VECIMI PERFUNDIMTARE I TERE KRAHIUNES SE ARTES DHE pREVEZES?
kURRESESI jO.pRANDAJ PO BEHET PERPJEKJA KA KAQ DEKADA QE CAMET TE DIFERENCOHEN SI ,BISHTI I DHISE’ PASI JA TANI PO NA DALIN TEORI TE TILLA QE cAMERIT NUK JANE sHQIPETARE ASHTU SIKUR kOSOVARTE NUK JANE sHQIPETARE ….!’Nuk ndalemi per te nalizuar dhe perfolur individe dhe persona te vecante por ajo cfare vjen nga nje bashkesi e tille e quajtur ,Lista e Shqiperise natyrale’.
Nese permendet Shqipetari i ndritur plaku vlonjat Ismail Qemali (Vlora) i cili e shpalli Shqiperine te pavarur ne motin 1912 kjo na kujton se camerit ishin pjese e pandare e pavaresimit.
Por tashme tej sa u mor vendim ne ate akt pavaresime sot ne ditet tona tashme kemi nje situate krejt tjeter edhe te favoreshme te cilen nuk e kishin paraardhesit tane.
Ata nuk e kishin nje lugosllavi te shperbere. Nuk e kishin nje Serbi qe endet ne pleviten e saje ne zbytje tej Vardarit.Tashme kemi nje situate tjeter edhe ne Juge ku Grekut per te mbijetuar i duhet te shese ishujt e tyre qe te mos falimentoje sa edhe ka falimentuar.E pra keto ata si kishin.Perse Ne nuk duhet ti mbame keto parasyesh ?!

Sa me siper eshte koha: qe tere Shqipetaret e Jugut te vendit Camer dhe Arvanite njesh te tere brenda dhe jashte krahinave tuaja te ngriheni ne kembe dhe te mbani lart moralin qe e keni mbajtur nder shekuj. Se nuk ka vendim dhe inisiative qe ju ju len jashte truallit ametare ..Ju ishit , jeni dhe ne jete te jeteve do mbeteni pjese unike e Shqiperise ne gjuhe zakone tradita flamur dhenje gjak qe e kemi te njejte. Kurre mos e mendoni se Shqipetaret qe ne ta rrjedh gjak Shqipetari do ju kthejne shpinen dhe do ju mohojne e tju lene ne meshire te asim ilimit…!

Prandaj cfare jeni Shoqata dhe organizma qe i artikuloni te drejtat e shqipetareve ne juge te vendit te merrni ne dore situaten dhe te keni nje mendesi te tille te njejte qe puna juaj te jete pjese unike e levizjes kombetare dhe jo e fragmentarizuar.Kurre mos u shkeputni nga trungu amtare se ajo doi te ishte fundi i nje tragjedije te tmerreshme ne udhen pa kthim.

F.Ashiku Nismetare i Beselidhjes se re kombtare Shqiptare.Kruje Nentore 2011..grupi beselidhja Shqiptare…

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close