Semundja e Gutes

Guta eshte nje infiamacion I artikulacioneve qe prek mbi gjysem milioni njerez vetem ne Shtete e Bashkuara te Amerikes.Personat e prekur kane dhimbje dhe entje te artikulacioneve.Ne qofte se nuk kurohen ataket e kesaj semundjeje  behen me te shpeshta e me te  dhimbshme.Ne qofte se kurohen ne kohe, atehere mund te parandalohet perkeqesimi dhemund te More...

by koshtovalia | Published 9 years ago
By koshtovalia On Sunday, October 7th, 2012
0 Comments

ANGINA PECTORIS

Angina pectoris është një sindromë qe karakterizohet me dhimbje gjoksi të fortë dhe shqetësim në forme krize, gjendje diskomforti. Etiologjia: 1. Arterioskcleroza coronare. 2. Stenoza e V. Aortës. 3. Kardiomiopatitë More...

By koshtovalia On Sunday, October 7th, 2012
0 Comments

Etheja reumatizmale, edukimi shendetsor.

Etheja reumatizmale është sëmundje inflamatore si pasojë e një përgjigje imune ndaj streptokokut beta hemolitik të grupit A. Manifestimi klinik evidentohet 2-3 javë pas një infeksioni nga streptokoku beta More...

By koshtovalia On Sunday, October 7th, 2012
0 Comments

Mjekët: 300 fëmijë në vit lindin me defekte në zemër

Mjekët e QSUT-së i kanë kërkuar dje Qeverisë më shumë investime në spitale, pasi aktualisht ka mungesa aparaturash për diagnostikimin e sëmundjeve, në një kohë kur numri i pacientëve është rritur More...

By koshtovalia On Sunday, October 7th, 2012
0 Comments

Veshkat, 10 simptomat e sëmundjes, si kurohen

Tumoret janë shumë të përhapura tek njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e veshkave. Përveç gurëve edhe tumoret duhet të trajtohen, sipas specialistëve, me bimë mjekësore të cilat duhet të përdoren More...

By koshtovalia On Monday, July 23rd, 2012
0 Comments

Shkencëtarja kosovare që zbuloi proteinën LL

Mirushe Gashi-Miftarin e dallon diçka nga të gjithë biologët tjerë të botës. Askush nga ta më përpara nuk kishte vërejtur ekzistencën e një proteine tek kurrizorët e ulët dhe te kurrizorët e lartë. More...

By koshtovalia On Wednesday, March 21st, 2012
0 Comments

Ushqimet për një dietë të shëndetshme

Shpesh mendojmë se për të ndjekur një dietë të shëndetshme mjafton që të eliminojmë ushqimet e rënda dhe kalorike. Sigurisht që duhet reduktuar konsumimi i shumë elementëve të dëmshëm për organizmin, More...

By koshtovalia On Wednesday, March 21st, 2012
0 Comments

Çka na flasin ëndrrat?

Ju kanë zënë lakuriq në vend publik. Ju bien dhëmbët. Ju ndjekin. Kur e dini se çka nënkuptojnë ëndrrat tuaja, do të dini edhe si të përballeni me problemet të cilat pavetëdijshëm ju mundojnë dhe More...

By koshtovalia On Tuesday, February 7th, 2012
0 Comments

Studimi: Vitamina D përmirëson shikimin

Marrja në doza të mëdha të vitaminës D tek njerëzit e moshuar parandalon përkeqësimin e shikimit dhe mund të shmangë verbërinë, ishte përfundimi i një studimi shkencor. Testime në kavie të moshës More...

By koshtovalia On Tuesday, February 7th, 2012
0 Comments

Depresioni është me dy fytyra

Depresioni është me dy fytyra, një mashkullore dhe një femërore. Ky ka ardhur si një rezultat i një studimi në lidhje me këtë çështje dhe është vënë re se depresioni vuhet në mënyra mjaft të ndryshme More...

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close