Publikuar me datën: Fri, Jun 25th, 2010

Çamët përkujtojnë sot gjenocidin grek ndaj tyre

Tiranë, 25 qershor – Komuniteti çam në Shqipëri përkujton sot masakrën greke ndaj kësaj popullsie nga ushtria greke, njofton “Start”.
Gjenocidi ndaj çamëve ndodhi më 25 qershor 1944, ku mbetën të vrarë ose vdiqën rrugës 2700 persona në Kllogjer të Sarandës. Ushtria e drejtuar nga Napolon Zerva përndoqi në mënyrë barbare popullsinë çame, teksa pronat e tyre ishin sekuestruar.

Në fund të Luftës së Dytë Botërore, popullsisë çame iu konfiskuan pronat e tyre ndërsa u përzunë për në Shqipëri dhe gjetkë. 2000 çamë u vranë brenda një nate në atë kohë në qytetin grek të Paramithisë, ku viktimat ishin kryesisht gra dhe fëmijë.

Sot, pas kaq shumë vitesh ende nuk është zgjidhur kjo çështje dhe asnjëherë nuk është kërkuar ndjesë për këtë masakër. Shteti komunist shqiptar bëri edhe padrejtësinë tjetër duke i regjistruar të gjithë çamët me shtetësi shqiptare, teksa ua hoqi atë greke, çka ishte një hap prapa për të fituar pronat e tyre që sot gjenden në Greqi.

E ndërsa në jug të Shqipërisë ngrihen përmendore të ushtarëve grekë që supozohen se kanë rënë gjatë Luftës së Dytë Botërore, në Greqi, çamëve nuk iu lejohet as të vizitojnë pronat e tyre dhe banesat, që tashmë janë kthyer në rrënoja ose objekte muzeale.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close